Štípačky na dřevo

Aktualizováno 24.05.2014


Jakým nejefektivnějším způsobem můžeme v dnešní době naštípat dříví? Hydraulickými štípačkami! Ukážeme si jejich přednosti a dozvíme se, jaký typ štípačky zvolit, zda horizontální, nebo vertikální. Pořízení štípačky se nám určitě vrátí, a to zejména ve smyslu časové úspory a vlastního zdraví.

Topení dřevem je stále oblíbenější nejen u nás, ale i v celé Evropě. Plyn a elektřina zdražují a výhledy do budoucna nejsou v tomto ohledu příliš optimistické. Jak se ale vyhnout úmorné dřině při každoročním zpracovávání dřeva? Řešením by mohly být hydraulické štípačky.

Odborníci na otopné systémy se navíc shodují, že nejekonomičtějším způsobem vytápění je v současnosti kombinace dřeva s elektřinou či plynem. Důvody pro oblibu vytápění dřevem ale nemůžeme hledat jen ve finančním hledisku. Vždyť kdo z nás by se nechtěl nechat unášet kouzlem romantického praskání ohně v krbu či krbových kamnech.

Abychom zpracovali tolik dřeva, které by nám vystačilo po celou topnou sezonu, museli bychom se sekyrou a kalačem ohánět spoustu dní. Není ale třeba zoufat. Moderní hydraulické štípačky poháněné elektromotory zvládnou tuto práci snadno, rychle a bezpečně.

Současný trh nabízí horizontální a vertikální varianty. Základním hlediskem při výběru konkrétního stroje by nemělo být pouze množství štípaného dříví, ale také otázka mobility, bezpečnosti a celkového komfortu při práci. Proto vždy vybíráme štípačky s robustní a celokovovou konstrukcí, které jsou vybaveny funkčními kolečky pro případné přesuny.

Horizontální štípačka vyhoví uživatelům, kteří nejsou na palivovém dříví závislí a přitápějí si jen příležitostně. Tlak pěti tun si dokáže poradit až s půlmetrovými poleny. Výhodou těchto strojů je jejich nízká hmotnost, ideálně do 45 kg.

Vertikální štípačky jsou určeny pro zpracovávání větších objemů dřeva. Oproti sekyře pracují čtyřikrát rychleji. Jsou opatřeny polohovacím pracovním stolem, který umožní štípání polen široké škály rozměrů, a obouruční bezpečnostní úchop. Stroj s tlakem 6 tun si dokáže poradit s poleny dlouhými kolem jednoho metru. Stroje s tlakem 10 tun se nezastaví ani před poleny s průměrem 40 cm o délce až 130 cm. Při takovém výkonu je žádoucí elektrický motor s třemi fázemi, které zabrání případným výpadkům elektrického proudu.
Výhodou vertikálních štípaček je variabilní konstrukce klínu, která dává na výběr, zda polena půlit, nebo rovnou čtvrtit.

 

 

Mohlo by vás zajímat:
Motorové pily
Štípačky dřeva – Víme, jak na polena bez sekery
Příprava palivového dříví na zimu
Jak připravit dřevo na zimu 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku


Snadné sekání

Snadné sekání

Ukážeme si unikátní český výrobek s mezinárodním patentem – svahovou sekačku.…