Práce s okružní pilou

Aktualizováno 30.05.2015


V této reportáži si ukážeme práci s multifunkční okružní pilou, která jedním kotoučem dokáže řezat více materiálů – plast, dřevo, dřevotřísku, hliník, ale také dřevo, ve kterém jsou zabité hřebíky.

Díky svému silnému motoru s vysokým kroutícím momentem dokáže pila řezat také měď a ocel do hloubky 5 mm. Řez pilou je přitom hladký a materiál se nazahřívá a zůstává chladný.


Pila by ideálně měla mít rukojeť v ose koutouče, to nám zaručí přímý a rovný řez. Jistě oceníte také zásobník, zejména při řezání kovů, kdy tyto pily jsou bezezbytku zachyceny.

Díky doplňkům můžete použití pily rozšířit. Zejména díky diamantovému koutouči, se kterým můžete řezat beton nebo cihly. Oceníte i speciální kotouč na dřevotřískové nebo dřevocementové desky, které mají tendenci ne na řezu rozpadat.


Pila by měla mít nastavitelnou výšku řezu a jistě oceníte i možnost nastavit si úhel řezu od 0 do 45 stupňů. Tato fuknce je ideální pro řezání či přípravu rohů. Řezy jsou rovné a krásně na sebe nasedají.


Při práci s okružní pilou bychom se měli zaměřit také na bezpečnost. Pila by měla být vybavena ochranným krytem kotouče a my nesmíme zapomínat na ochranné pomůcky.


Udržba pily je jednoduchá – doporučuje se vyčistit zásobník od pylin, které se v něm zachytil.

 

Mohlo by vás zajímat:

Štípačky na dřevo
Motorové pily
Příprava palivového dříví na zimu

 

  Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku