Sněhové frézy

Aktualizováno 17.05.2014


Zima je za dveřmi, čekají nás přívaly sněhu. Již teď vás jímá hrůza z jeho úmorného a nekonečného odklízení? Poradíme vám, co dělat.

Pořiďte si sněhovou frézu. Ta vás těchto starostí zbaví nejelegantnějším možným způsobem. Se sněhovou frézou odklidíte sníh až dvacetkrát rychleji než s lopatou nebo hrablem. Uspoříte čas, a navíc nebudete mít bolavá záda nebo jinak unavené tělo. A věřte mi, je to také zábava.

Dávno neplatí, že frézy pracují jen na horách. Ba naopak. Frézu využije každý, kdo má dům nebo chalupu a musí odklízet sníh.

Jaká kritéria si musím ujasnit, ještě než začnu sněhovou frézu vybírat?
Jedná se zejména o tři základní otázky, na které bych měl znát odpovědi ještě před výběrem frézy:
1) Z jakých povrchů budu chtít sníh odklízet, jestli ze zpevněných anebo z nezpevněných.
2)
Jak často budu sníh odklízet, tzn. jestli vždy ihned poté, co napadne, nebo jej naopak budu nechávat déle ležet, např. z časových důvodů. Toto hledisko tedy souvisí s konzistencí odklízeného sněhu.
3) Musím mít jasno, z jak velké plochy budu bílou nadílku odklízet.

Pokud budu odklízet jen čerstvý sníh z pevných povrchů, využiju benzinovou jednostupňovou sněhovou frézu. Je však třeba míti na paměti, že tyto frézy jsou vhodné jen na malé plochy.

Jak funguje jednostupňová sněhová fréza?
Funguje tak, že rotující šnek žene sníh skrz odhozový komín do míst, kam komínem míříte. Pohyb frézy zajištuje přímo šnek tím, jak dochází k jeho kontaktu s podložím. Takováto fréza odhodí sníh do vzdálenosti až 8 m. Avšak může být provozována pouze na zpevněných površích a svou nejvyšší pracovní efektivitu dosáhne v čerstvém lehkém sněhu.

V případě, že bych chtěl odklízet hutný sníh z nezpevněného povrchu, tak mám vybírat v jaké kategorii?
V kategorii tzv. dvoustupňových sněhových fréz, tedy nejrozšířenějších sněhových fréz na trhu, které jsou vhodné pro úklid všech druhů sněhu ze všech druhů povrchů. To jsou ty pravé frézy – zubatý šnek se zařezává do sněhu a svými pilovitými zuby dokáže odkrojit krustu prakticky jakéhokoli sněhu. Podle šíře záběru a výkonu motoru si poté můžete zvolit ideální frézu pro méně rozlehlé či rozlehlejší plochy. Záběry těchto fréz se běžně pohybují od 56 cm až do 80 cm a výkony motorů od 6 k do 11,5 k.

Na jakém principu dvoustupňová sněhová fréza pracuje?
Systém zpracování sněhu je složen ze dvou stupňů. První stupeň představuje šnek, který má za úkol odkrojit, nabrat a dopravit sníh k stupni druhému tzn. Vysokootáčkovému ventilátoru, který sníh odhodí skrz odhozový komín na požadované místo.

Jak daleko odhodím sníh tou nejvýkonnější frézou?
Až do vzdálenosti 15 m. Ale pokud máte omezené možnosti kam sníh odhazovat, lze jednoduše nastavit odhozový komín tak, aby sníh směřoval přímo vedle frézy nebo před frézu.

Jaké další vychytávky mohu na frézách nalézt?
Třeba automatický diferenciál nebo funkce, které slouží k usnadnění zatáčení, otáčení a vůbec k manévrování s frézou. Při práci zašera nebo v brzkých ranních hodinách oceníte světlo.

Komfort při práci zvyšují i vyhřívané rukojeti pro práci za vysokých mrazů. Výhodou je elektrický startér, aby se třeba ženy nebo staří lidé nemuseli trápit startováním klasickou šňůrou.

Napadá mě, že takový robustní stroj asi nepracuje zrovna tiše.
Nenadělá víc hluku než třeba sekačka na trávu. Kapitola sama pro sebe je dvoustupňová sněhová fréza AMP 24, která je napájená akumulátorem. V provozu vydrží až 60 minut. A její bezhlučný provoz vám bude závidět nejeden soused.
Do podmínek, kde se pravidelně vypořádáváte s velkým množstvím sněhu, se zase vyplatí zvolit sněhovou frézu na pásech, které zaručí mnohem lepší trakci.

Jak poznám kvalitní frézy?
Výběrem stroje podle technických parametrů napsaných na papíře byste se mohli spálit. Proto si v prodejně klidně vyzkoušejte, jestli je bunkr frézy vyrobený z dostatečně kvalitního materiálu – poklepejte na něj, zkuste na něj vší silou zatlačit, neměl by se ani hnout.

U šneku zkuste ohnout jeho lopatky proti sobě – opět se nesmí ani hnout. Vyzkoušejte si také ovládací prvky stroje – jejich dostupnost na ovládacím panelu a ergonomii ovládání. Třeba taková řadicí páka musí být přímo na ovládacím panelu, abyste mohli změnu rychlosti provádět přímo za jízdy. Při rozhovoru s odborníkem je v neposlední řadě vhodné ptát se na dostupnost náhradních dílů a na nabídku servisních služeb.
Mohlo by vás zajímat:
Údržba chodníků v zimě
Štípačky na dřevo
Jak připravit dřevo na zimu
 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku


Domácí těstoviny

Domácí těstoviny

V reportáži si připravíme domácí nudle pomocí strojku na těstoviny. A přidáme…