Konopná izolace

Aktualizováno 25.05.2014


Jde o kvalitní a efektivní izolaci, která má řadu výhod. Zjistěte více.

Jak je konopná izolace odolná proti hlodavcům, hmyzu, molům a dalším škůdcům?

Tato izolace je velmi odolná proti všem škůdcům, nemusí se chemicky ošetřovat ani ve fázi růstu (vyrábí se z technického konopí), ani pro účely tepelné izolace. Konopná izolace je vyrobena ze zpracovaného čistého konopného vlákna, které neobsahuje bílkoviny a není náchylné ani ke tlení či plesnivění. Konopná vlákna mají tu přednost, že nejsou pro hlodavce stravitelná a díky obsaženým speciálním kyselinám škůdce odpuzují.


Jakou má konopná izolace požární odolnost?

Konopná izolace spadá do třídy hořlavosti B2 (evropská třída hořlavosti E ). Je impregnovaná v roztoku přírodní sody (3–5 %), která působí jako protipožární ochrana a díky sodě má konopná izolace samozhášivé vlastnosti. Impregnace sodou působí také jako ochrana proti plísním a hnilobě.


Jaké má konopná izolace benefity?

Hlavní předností konopné izolace je, že je to přírodní tepelná izolace vyrobená z obnovitelných zdrojů, má vynikající tepelně-izolační vlastnosti, které jsou naprosto srovnatelné s běžně používanými izolačními materiály.

Důležitou vlastností konopné izolace je, že má vysokou měrnou teplotní kapacitu (umí naakumulovat teplo a zadržet ho na delší dobu než klasické izolace). Díky tomu optimálně vyrovnává extrémní teploty v zimě i v létě (fázový posun u konopné izolace při izolaci sřechy 24 cm izolace je o 2,6 hod. delší než u běžných izolací).

Je to difúzní materiál, který dýchá, má klimatizační efekt a vytváří příjemné a zdravé klima pro bydlení; je vhodné i pro alergiky. Výborně „spolupracuje" se dřevem a hlínou a hodí se ideálně do dřevostaveb, srubů a roubenek. Stejně tak dobře se ale hodí i jako izolace i zděných domů, ve staré i nové zástavbě.

Další předností je, že je CO2 pozitivní – nezatěžuje, a dokonce odbourává CO2 v atmosféře. Při montáži nekouše a neškrábe, nedráždí dýchací cesty. Je vhodné i pro alergiky. Je certifikováno jako zdravotně nezávadný produkt. Práce s konopnou izolací je příjemná, každý si může zaizolovat bez obav vlastními silami a holýma rukama.

V jakých formátech se konopná izolace vyrábí ?

V deskách nebo v rolích ve standardních formátech nebo lze vyrobit požadovaný formát na míru. Tím ušetříte čas strávený řezáním izolace na stavbě a ideálně zaizolujete prostor bez mezer a bez tepelných mostů.


Jaká je životnost konopné izolace?

Je v zásadě stejná jako životnost domu. Konopná vlákna jsou velmi odolná vůči všem negativním vlivům a nemají tendenci degradovat


Jaká je tvarová stálost konopné izolace?

Tato izolace je tvarově stálá a v konstrukcích nesesedá, takže se časem nevytvářejí tepelné mosty. Těchto výborných vlastností je docíleno díky technologii výroby – navrstvení konopných vláken smíchaných s pojivem po slabých vrstvách na sebe + kvalitní tepelné zpracování, při kterém se pojivo nataví na konopná vlákna a zafixuje je. Jako pojivo je použito umělé vlákno nebo kukuřičný škrob

Dá se použít i jako fasádní izolace ?

Ano, můžete s ním zateplit fasádu, je to však výplňová tepelná izolace a její použití je vždy do roštu, na který upevníte fasádní záklop. Používá se k izolaci provětrávaných zavěšených fasád


Je potřeba u konopné izolace použít parotěsnou fólii?

V žádném případě se nepoužívají parotěsné fólie. Konopná izolace je difúzní materiál, který "dýchá" a pracuje se vzdušnou vlhkostí, kterou natahuje a zase uvolňuje. Proto se směrem do interiéru používá tzv. parobrzda, která zbržďuje a reguluje průnik vzdušné vlhkosti do izolace a zase ji pouští zpět do interiéru. Díky tomu má izolace klimatizační efekt. V konstrukci díky tomu nezůstává uzavřena žádná zbytková vlhkost, která by ji mohla poškodit.
 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku


Wellness

Wellness

Co si představit pod pojmem wellness? Co by nám takové wellness centrum mělo…