Papoušek Ara ararauna

Aktualizováno 31.10.2017


V tomto příspěvku si představíme papoušky ara ararauna. Poradíme divákům, jak si vybrat zdravého opeřence, jakou bude potřebovat péči i to, jakou má povahu. Jednoduše se zaměříme na chov a péči těchto papoušků. Podívejte se.

Kdo je může chovat?

Papoušky ara ararauna
, zelenokřídlý anebo arakanga (jsou to vesměs stejně velcí ptáci) může doma v bytě, ať panelákového typu anebo rodinného domku chovat každý, kdo se pro ně rozhodne, předem si zjistí veškeré informace a počítá s tím, že to nejsou zvířata dožívající se 10ti let, ale řádově 50ti a více.

TIto papoušci se nedoporučují starším lidem (důchodového věku), kteří by nezvládli jejich výchovu, protože ta musí být od základu důsledná a precizní. Ale jsou vhodní do rodiny s dětmi, protože Ary nejsou z těch papoušků, které by byly zákeřné a útočily, ale ke komu jít nechtějí, tak k tomu prostě nejdou a nevšímají si ho.


Povah
a

Povahově tito papoušci, i když se nezdají patří mezi jedny z nejmazlivějších. Jejich hlučnost je obávanou, ale to je jeden z mýtů, který se nezakládá na pravdě i když samozřejmě nelze srovnávat papoušky, které jsou chovány ve voliérách a papoušky,které máme doma na mazlíky a jsou nějakým způsobem jejich projevy korigovány. Samozřejmě, že každá Ara si zařve, ale určitě tomu není tak, že by křičela půl dne apod. Jedná se vesměs o spontánní projevy v době kdy majitele například vítá po návratu z práce apod. Dá se prostě vychovat tak, že je téměř „neřvavá“.


Chov a péče


Ara musí být chována v bytě sama anebo v páru a ne s žádným jiným papouškem.

Při výběru klece je potřeba hledět nadostatečnou velikost samotné klece, velikost vletových dveří, kvalitní zabezpečení proti otevření klece papouškem, nezávadnost (netoxičnost) povrchové úpravy (nejideálnější jsou klece nerezové, ale cena je bohužel dost vysoká) a spousta dalších okolností…
Drápky nezastřiháváme, ale zapilováváme dokulata polstrovaným pilníčkem na nehty.

Také nesmíme zapomenout na jeho výchovu, aby se nenaučil až moc špatným zvykům, protože odnaučování bývá běh na dlouhou trať, jak pro zvíře,tak pro majitele.

Pokud papouška chceme naučit na kšíry, tak je třeba začít, co nejdříve,nejlépe v době, kdy papoušek ještě nelétá (není to ale podmínkou). V pozdějším věku např. po 6-ti měsících života je to problematičtější, a čím je papoušek starší,tím je to "horší".

Podobně to platí i u koupání (ať je to rosení rozprašovačem, nádoba s vodou anebo přímo ve vaně) a fénování-sušení, aby po koupeli papoušek nenastydnul.

Směs zrnin by měla obsahovat: slunečnici, kardi, pohanku, konopné semínko, dýňová semínka, kukuřici, šípky, peperoni a další).Samozřejmě se dnes dají sehnat již směsi přímo namíchané pro určitý druh papoušků, ale je třeba vybírat,neboť ne všechno "levné" je kvalitní a obsah bývá mnohdy namíchán na větší váhu tím, co papoušci nežerou.

Ovoce a zeleninu dáváme samozřejmě každý den (jablko, mrkev, čínské zelí, pomeranč, mandarinka, rajče, brokolice, květák a další). Také buráky je třeba dávat NEPRAŽENÉ.To samé platí o piškotech,které se dávají neslazené, bez aromat apod.(vyrábějí se přímo pro zvířata).Samozřejmě dáváme i další druhy ořechů jako vlašské či pekanové.

Téma ochočování je vlastně otázkou, která postrádá v tomto případě základ,protože se bavíme o papoušcích uměle/ručně dokrmených a ti jsou od narození vlastně krmeni člověkem a tudíž zcela krotcí. Ohledně mluvení aru lze naučit mluvit i několik desítek slov,ale v žádném případě od ní nemůžeme čekat takovou slovní zásobu,jako od papouška žaka velkého,který je právem považován za nejlepšího řečníka a jeho slovní zásoba může obsahovat i stovky slov a slovních spojení.

Co se týče doby, kdy je papoušek sám (jsme v práci apod.), tak je třeba zajistit, aby měl dost věcí, kterými by se zabavil. Nejlepší jsou na okus čerstvé větve z ovocných stromů, např. třešeň, jabloň, vrbové proutí a další. Samozřejmě je dobré tyto větve měnit za čerstvé a jejich druhy zaměňovat. Nedílnou součástí (pokud je na něj místo) je ptačí strom, kde se papoušek naučí převážně přebývat,když je puštěný z klece a způsobuje tím menší "škody" na zařízeních bytu(sedačka,stůl atd.). Velký POZOR dejme na věci zavěšené jako jsou "oblíbené zvonky na řetízcích",hračky na SISÁLOVÝCH provazech,které jsou vysoce nebezpečné především z důvodu možného zamotání se ptáka do tohoto provazu a úhynu "oběšením"!


Pozor na:


Na co bychom měli ještě upozornit (protože to někdy upadá v zapomnění) je to, že jsou pro papoušky JEDOVATÉ výpary z TEFLONU při vaření. Mezi nejznámější JEDY můžeme přiřadit: Již zmíněný TEFLON. Avokádo - pro papoušky obsahuje toxické látky, které způsobují značné překrvení jater, sleziny a plic, po konzumaci hynou. Čokoláda obsahuje kofein a theobromin což může mít za následek průjem, křeče, zvracení, ale i náhlý úhyn. Nejnebezpečnější je tmavá čokoláda, která v sobě obsahuje nejvíce škodlivin. Máslo - zapříčiňuje nesprávnou funkci jater, ucpávaní cév, čímž dochází k omezení krevního oběhu a namáhání srdce.


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku