Renovace plovoucí podlahy a PVC

Aktualizováno 29.04.2014


Ať už se jedná o dřevěnou, nebo laminátovou plovoucí podlahu, je obecně jejich největším nepřítelem vlhkost, voda, ostré hrany předmětů nebo domácí mazlíčci či nečistoty. Oprava může být finančně náročná a někdy se musí na pomoc přivolat odborník. Nicméně menší opravy lze provést svépomocí.

Drobné škrábance a rýhy na plovoučce

Na opravu škrábanců, rýh a odřených ploch, které jsou patrné při bližším prozkoumání podlahy, jsou nutné speciální prostředky sloužící k tomuto účelu. Ideálním prostředkem je takzvaný tvrdý podlahářský vosk, který perfektně zacelí rýhy a škrábance, které jdou do hloubky. Tvrdé podlahářské vosky lze pořídit v cenách pohybujících se okolo 100 korun. Z poškozeného místa odstraňte nožem pečlivě zbytky původního materiálu. Vosk na inkriminované místo nakapejte pomocí nahřáté pájky. Odstín vosku by měl co nejvěrněji odpovídat barvě podlahy a jejímu typu. Vosku je lepší nanést více, tak aby se vytvořila „čepička“. Po nanesení počkejte minimálně pět minut na zatuhnutí materiálu. Poté můžete přebytek odstranit a zarovnat do jedné roviny s okolní podlahou. K tomu perfektně poslouží plastová špachtle a jemný smirkový papír či brusná vata. Na závěr se doporučuje podlahu přestříkat opravným lakem ve spreji, čímž docílíte dokonalé retuše.

 

Hrubší poškození plovoucí podlahy

Pokud je rozsah poškození plovoucí podlahy závažnějšího charakteru, například rozsáhlejší rýhy či „rozjetí“ podlahy (mezery mezi lamelami se nápadně zvětší), nezbyde obvykle jiná možnost než přistoupit k celkovému rozebrání a opětovné pokládce podlahových dílců.

Pokud nemáme podlahu lepenou a jsme dost zruční, můžeme poškozenou lamelu vyměnit za jinou. Než se pustíme do práce, je dobré přeměřit si náhradní a poškozenou lamelu. Jejich velikosti se musí shodovat, čímž následně nedojde ke komplikacím.
 

Tip odborníka:

„Poškozením plovoucí podlahy lze částečně předejít tím, že si domů pořídíte podlahu s vyšším číslem zátěžové třídy. Tyto třídy jsou rozděleny podle typu provozu na bytové a komerční prostory. Bytová kategorie se pohybuje v rozmezí od 21 do 23, přičemž nejodolnější jsou podlahy s třídou 23, které jsou odolné vůči vysokým zátěžím,“ poznamenává Ladislav Budín, vedoucí oddělení domácnost, OBI Praha Štěrboholy.

 


Oprava linolea

Oprava jakéhokoliv poškození linolea je jednoduchou záležitostí, kterou zvládne každý zručnější kutil. Poškozené místo si přesně ohraničíme a za pomoci příložníku, či takzvaného „vinglu“, přesně zařízneme ostřejším nožem. Řez musí být co nejrovnější a nejpravidelnější. Vzniklý otvor změříme a vyřízneme požadovaný kus z rezervního kusu linolea. Snažíme se, aby vzory lina na sebe co nejlépe vzájemně pasovaly a navazovaly. Nový nepoškozený kus linolea vložíme do vzniklé díry a podlepíme speciálním lepidlem. To nanášíme na čistý podklad, a pokud nám vyteklo po obvodu na povrch, je nezbytné ho okamžitě odstranit. Pro správnou funkci je nutné dodržet dobu potřebnou pro zaschnutí lepidla. Nesmíme zapomenout na následné zatížení poškozeného místa, aby došlo k řádnému spojení podkladu s linem.

Po naprostém zaschnutí lepidla je vhodné spoje svařit kvůli pevnému a vodotěsnému uzavření. K tomu použijeme svařovací pistoli, nastavenou na teplotu asi 350 °C a též ruční frézku. Díky ní svařovaný spoj zarovnáme na úroveň povrchu linolea. Svařovat se dá ale i za studena speciální tekutinou na PVC a CV krytiny.  

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku


Péče o orchideje

Péče o orchideje

Orchideje se stále drží v popředí mezi aktuálními interiérovými rostlinami.…