Jak doma ušetřit za světlo

Aktualizováno 28.05.2016


Při zařizování nového bydlení či při rekonstrukci stávajícího, věnujte pozornost nejen volbě nábytku či podlah, ale také interiérovému osvětlení. Světlo uvnitř stavby má velký vliv na to, jak se cítíme, ovlivňuje naše nálady a při špatném výběru může též způsobovat bolesti očí či hlavy.

Jaké existují typy osvětlení

Vnitřní osvětlení můžeme dělit na celkové, které osvítí místa, kde pobýváme po delší dobu, kde pracujeme či jíme a kde nepotřebujeme intenzivní proud světla. Hodí se sem teplé světlo žárovek, které vytváří dojem útulnosti. Doplňková světla, jako jsou například bodovky či stojací pokojové lampy, využijeme tam, kde potřebujeme intenzivní přísun světla – tedy u kuchyňské linky, v koupelně či u křesla na čtení. Posledním typem osvětlení je takzvané dekorativní, které dokáže vytvořit příjemnou atmosféru a zvýraznit některé prvky. V rámci každého rozdělení existuje mnoho různých dalších druhů osvětlení, jako jsou například stropní závěsná či zapuštěná svítidla, nástěnná svítidla, bodová světla, stojací lampy či v současné době oblíbená LED svítidla.

S jediným svítidlem v místnosti však nedosáhnete kýženého a funkčního efektu, a proto je vhodné jednotlivé typy kombinovat. Taktéž je důležité věnovat pozornost volbě vhodného typu osvětlení pro konkrétní místnosti v bytě či domě. Do určitých prostor se vyplatí pořídit úsporná svítidla, zatímco v jiných, jako je například WC či komora, se úsporná žárovka, vzhledem k délce svícení a jeho okamžité potřebě nevyplatí.


Místnost po místnosti


V kuchyni využijeme především bodová světla, kterými osvětlíme kuchyňskou linku. Pro dostatečně ostré vidění a bezpečnou práci s potravinami je doporučeno tedy zvolit především halogenové osvětlení. Stále populárnější jsou v kuchyních dlouhé LED diodové pásy. Pracovní plochu můžeme rovněž osvětlit zářivkovými trubicemi, které jsou k použití do kuchyně ideální, a navíc mohou mít životnost až 12 000 hodin. Kromě dlouhé životnosti oceníme i jejich efektivnost – jsou zhruba 4x úspornější než klasické žárovky. Pro osvětlení jídelní části kuchyně je vhodné stropní svítidlo, které by mělo dostatečně osvětlovat celý stůl, ale na druhou stranu neoslňovat.

V koupelně většinou netrávíme mnoho času, přičemž světlo potřebujeme ihned k dispozici. Úsporné žárovky se sem z toho důvodu jako univerzální řešení nehodí. Naopak zde využijeme LED diody nebo halogeny. U zrcadla jsou vhodná podélná svítidla, která nevytváří ostré stíny v obličeji. K takovémuto účelu lze úsporné zářivky naopak použít.

Pro obývací pokoj
je ideální měkké, teplé a dobře rozptýlené světlo. K naplnění tohoto předpokladu jsou pro centrální osvětlení ideální úsporné zářivky, přičemž mohou být doplněny např. LED zdrojem nebo halogenem, jakožto doplňkovým osvětlením.


Klasické žárovky, halogenové, kompaktní, nebo LED diody?


Volba světelného zdroje je zásadní nejen z hlediska finančních úspor, ale rovněž způsobí rozdílné vnímání celkového vnitřního prostoru. Již 1. 9. 2012 skončila výroba klasických žárovek, které nahradily halogenové, kompaktní zářivky a nejnověji LED žárovky.

Halogenové žárovky vypadají stejně jako klasické s tím rozdílem, že ušetří až 30 % energie, přičemž jejich životnost je dvojnásobná (až 2 000 hodin). Jejich zahřívání je však vyšší než u ostatních typů.

Kompaktní zářivka, někdy nazývaná také jako úsporná zářivka, je nejrozšířenější zdroj, který nahrazuje standardní žárovku. Její největší výhodou je vysoká úspora. Ušetří až 80 % energie při stejné svítivosti jako žárovka. Její životnost je rovněž vysoká (až 15 000 hodin). Nevýhodou je delší doba startu na plný výkon, kde se jedná maximálně o desítky vteřin. Relativně vysoké pořizovací náklady se vzhledem k úspoře energie rychle vrátí.

LED Žárovky
Obrovský boom zažívají v posledních měsících LED žárovky. Hlavními výhodami těchto zdrojů jsou především okamžitý start, extrémní životnost (až 20 x delší než u halogenů) a velmi nízká spotřeba. Zahřívání těchto žárovek je navíc oproti ostatním druhům minimální. Dodávají se v různých teplotách světla a jsou odolné proti povětrnostním vlivům. Mírnou nevýhodou je aktuálně vyšší cena, která však velmi rychle klesá v důsledku konkurenčního boje.

Pohybová čidla
Pohybová čidla slouží k bezdotykovému aktivování světelných zdrojů. V místnostech, jimiž člověk pouze prochází, jako jsou chodby, mohou být velice nápomocná a zároveň samozřejmě úsporná. Jejich prostřednictvím lze rozsvěcet veškeré druhy žárovek – vždy však záleží na typu daného pohybové čidla a patřičného svítidla. Světelný zdroj se aktivuje v případě, že čidlo zaregistruje pohyb ve svém okolí. Po určitém časovém úseku se světlo opět automaticky vypne, a žárovka tak zbytečně neplýtvá elektrickým proudem.

 

Tip odborníka:
„Při výběru pohybových čidel byste měli zvážit způsob, jakým dochází k aktivaci spotřebiče. První typ čidel pracuje na principu tepelného záření, tzn. že zaregistrují teplo vyzařované osobou. Naopak radarová čidla pracují na bázi vysílání mikrovlnného záření a k jejich aktivaci dochází i v případě, že se mezi nimi a osobou nachází nějaká překážka, např. dveře či okno,“ poznamenává Marek Procházka, OBI Beroun.
 

 

Mohlo by vás zajímat:
Renovace plovoucí podlahy a PVC

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Oficiální zdroj