Lehké hliníkové střešní krytiny

Aktualizováno 28.09.2015


V této reportáži vám poradíme s tím, jak využít hliník jakožto střešní kritinu. Hliníková střešní krytina je totiž vhodná nejenom při rekonstrukci střechy. Podívejte se.

Hlavní výhody hliníkové střešní krytiny:

Mnoho variant tvarů, barev a dlouholetá bezúdržbovost předurčuje hliníkové střešní krytiny nejenom pro novostavby, ale také pro rekonstrukce. Tyto krytiny jsou přátelské k životnímu prostředí, inertní a dají se recyklovat. Dokonce i při její výrobě je z 90 % použit, jako vstupní surovina, právě recyklovaný hliník. Svoji nízkou váhou, která činí jen 2,6 kg na 1 m2, se ideálně hodí na rekonstrukce starých střech. Letitý krov nebývá v nejlepší kondici a nízká váha hliníku konstrukci zbytečně nezatěžuje. Pro srovnání můžeme uvést příklad – plocha střechy 200 m2 s hliníkovou taškou váží necelých 500 kg, střecha se stejnou plochou, ale s betonovou taškou by vážila více než 10 tun.

Varianty tvarů zahrnují falcované tašky, falcované šindele, falcované šablony, drážkované krytiny nebo krytiny s unikátním prolamovaným povrchem, které dodají každé nové i rekonstruované stavbě zcela jedinečný vzhled. Barevná povrchová úprava hliníkových krytin má především estetickou funkci, protože nemá vliv na životnost ani funkčnost. Lze vybírat z mnoha odstínů, mezi nejoblíbenější patří třeba antracitová, tmavě hnědá, tmavě červená nebo světle šedá. Barvy jsou vypalované a mají speciální úpravu proti účinkům UV záření. Její odolnost se tak měří na dlouhá desetiletí. Vzhledem k tomu že hliník nekoroduje, tak hliníkové střechy dosahují životnosti více jak 100 let a na jejich údržbu můžete doslova zapomenout.

Pokládka maloformátových střešních krytin není nijak náročná. Velké plochy střech ovšem nabízí mnohem více detailů k řešení, a proto se doporučuje nechat montáž střechy na odbornících, klempířích. Ti pro tuto činnost mají také nutné speciální nářadí, bez něhož lze jen těžko pracovat.
Podle modelu se pokládají buď na latě nebo na plné 24 mm silné bednění od relativně malého sklonu 12°. Jednotlivé prvky se zavlékají, falcují a upevňují speciální příchytkou. Každý prvek má na zadní straně stříbrný proužek, který výrazně snižuje hluk, např. při dešti.

Lehké krytiny jsou vždy kovové a díky své odolnosti velmi dobře hodí také do extrémních vysokohorských poloh. Na horách pod masou sněhu a ledu ukážou svou pevnost. Pomocí patentovaných příchytek a klempířských hřebíků ve velkém počtu lehce obstojí při vichřicích a orkánech.

Při montáži falcovaných tašek se provede nejprve montáž okapů a pak speciálního hliníkového podkladního pásu. Ten musí být nejlépe rovnoběžný s hřebenem. Proto se začíná s důkladným rozměřením střechy. Po osazení podkladního pásu se zavléká první řada tašek. Taška je chycena 2 hliníkovými originálními příchytkami a 2 hřebíky. Čtyři tašky tvoří jeden metr čtvereční, který je chycen 8 příchytkami a 8 hřebíky. Důmyslný způsob uchycení tak umožňuje falcovaným taškám odolávat i velmi silným vichřicím. Tuto odolnost umocňuje ještě jejich pokládka na vazbu (s přesazením).

 
 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz

Zelená cibulka

Zelená cibulka

Královna všech kuchyní, to je bezesporu cibule. A kdo by si nechtěl vypěstovat…