Jaký si vybrat bazén a kde ho koupit?

Aktualizováno 21.01.2016


V této reportáži se dozvíme, jaký a kde si můžeme zakoupit ten správný a vhodný bazén, který bude vyhovovat všem našim požadavkům a potřebám.

Toužebně očekávané měsíce roku jsou před námi. V létě vyrážíme na výlety, opalujeme se, koupeme se, užíváme si grilování a večerní posezení s přáteli, prostě si užíváme života! Za koupáním většinou dojíždíme, ať je to moře nebo nejbližší bazén či koupaliště. Už jste přemýšleli nad tím, jaká by to byla pohoda vyběhnout v plavkách na zahradu a skočit rovnou do vlastního bazénu?…

 

Koupaní bez vstupného

Ale není to jenom o bezprostředním skoku do vody. Na vlastní zahradu neplatíme žádný vstup. Pro zmrzlinu si můžeme zajít domů do mrazáku a neobtěžují nás vřískající a vodu cákající děti nebo lidé, kteří vedle nás kouří cigarety jednu za druhou. Bazén na vlastní zahradě si udržujeme sami, takže víme, co všechno se do vody dostává. Když se chystáme na celý den k vodě a uvědomíme si až na místě, že jsme zapomněli knihu, nedá se už nic dělat. Pokud se však koupeme na vlastní zahradě, pak není nic jednoduššího, než dojít si pro ni domů.

 

Nad zemí levně

Přibližme si pro mnohé možná dost dobře známý scénář. Toužíme po bazénu, po koupání na vlastní zahradě, ale nemáme dostatek finančních prostředků. Tady většinou celý příběh končí. Ale nemusí… Velmi oblíbené jsou totiž nadzemní bazény. Velkou roli v jejich oblibě hraje především jejich finanční dostupnost. Nejmenší nadzemní bazén totiž vyjde doslova na pár stovek. Nadzemní bazény skýtají hned několik výhod, díky kterým si je zamilujete. Jak už jsme výše zmínili, jejich pořízení je podstatně méně finančně náročné než pořízení klasického bazénu. Jejich instalace rovněž nebývá tak složitá. V první řadě vyžaduje pouze minimální terénní úpravy a vybrat pro náš bazén to pravé místo. Většinou už za hodinku máme bazén postavený a můžeme do něj začít napouštět vodu.

 

Bazén pro každého

Mezi nejprodávanější patří bazény s pružnou konstrukcí. Jsou vhodné pro rodiny s malými dětmi, upoutají svou jednoduchou montáží bez velkých stavebních úprav a nízkou cenou. Bazény jsou vyrobeny z trojvrstvého PVC s nafukovacím horním límcem. Stačí pouze nafouknout horní límec a bazén napustit vodou. Stoupající sloup vody bazén sám postaví.

Dalším stupněm jsou bazény opatřené pevným kovovým rámem, který zajišťuje stabilitu celé konstrukce. Bazény jsou navíc jednoduše a rychle sestavitelné a poskytují díky své konstrukci a velikostem velmi komfortní koupání. Povrch je opatřen třívrstvým PVC s pevným vinylovým dnem.

Nejvyšší kategorie nadzemních bazénů mají pevnou konstrukci. Jsou vyrobeny z vysoce kvalitního plechu, který má povrch opatřen galvanizací. Konstrukce je pevná, odolná a také dovoluje více využít celou vodní plochu, než je tomu u nafukovacích bazénů.

 

Jaký je ten nejvhodnější bazén právě pro mě?

1. Rozhodněte, zda budete využívat bazén sezóně nebo celoročně (v případě celoročního provozu, kdy bazén zůstane i přes zimu venku, je totiž nutné provádět zazimování bazénu).

2.
Vyberte rozměr bazénu podle svých prostorových možností. Vybírat můžete z rozměrů od 2,44 m do 4,57 m.

3.
Zvolte hloubku bazénu. Zaměřte se na hloubku v případě, že bazén budou využívat i děti. Hloubku můžete volit z rozměrů: 0,76 m, 0,91 m, 1,07 m nebo 1,22 m.

4.
Zvolte způsob filtrace vody v bazénu. Jsou základní dvě filtrace: kartušová, kterou doporučujeme při méně častém užití bazénu nebo při malém rozměru do průměru 3,66 m a písková pro časté užití a pro bazény nad 3,66 m.

5.
Doporučujeme vybírat z bazénů, které se již prodávají v setu s příslušenstvím včetně filtrace, což může být cenově výhodnější než samotný bazén bez příslušenství.

 

Jak správně umístit bazén?

Nadzemní bazén potřebuje v prvé řadě rovný, pevný a stabilní povrch. Na to je při stavbě potřeba brát velký zřetel. K docílení rovného povrchu zeminu pouze odstraňujte. Nikdy ji nepřidávejte.

Nedoporučuje se stavět bazén přímo na trávu nebo asfaltový povrch. Použijte vždy speciální bazénovou podložku, tzv. geotextilní, která zabrání poškození fólie – například prorůstání trávy.

Ideálním podkladem je vyrovnaná betonová plocha nebo vrstva jemného písku vysoká nejvíce 2 cm.

 

Jaké příslušenství si musím pořídit

Pokud chcete pohodlně využívat všech vlastností vašeho bazénu a navíc prodloužit jeho životnost, doporučujeme společně s bazénem zakoupit:

• geotextilní podložku
• filtrační zařízení (pískové nebo kartušové)
• krycí plachtu
• hadice a hadicové spojky
• skimmer a plovák na tablety
• schůdky
• solární ohřev (pro větší komfort při koupání, kdy není zrovna příznivé počasí)
• bazénovou chemii

 

Kupujeme bazén

Až si půjdete koupit svůj bazén, máte možnost navštívit kamenné prodejny. V kamenné prodejně Vám rádi odborníci poradí, jaký typ bazénu bude pro Vás nejvhodnější, jak se o bazén starat a jaké je pro Vás nejvhodnější příslušenství. A pokud se některým zákazníkům přece jen do kamenného obchodu nechce a raději nakupují z pohodlí domova, mají možnost prostřednictvím e-shodu společnosti bazén jednoduše vybrat a zakoupit

 

Výhody a nevýhody nakupování na internetu

Nákup na internetu nabízí ale i spoustu výhod. Zákazník nikam nemusí a vybírá v pohodlí svého domova a mám obvykle širší nabídku než v kamenné prodejně. Dodání objednaného zboží probíhá přímo až domů a mnohdy si zákazník může vybrat kam a kdy bude bazén dodán. Díky speciálním akcím mnohdy zákazník neplatí za dopravu. Internetové obchody nabízí možnost vybrat si z mnoha způsobů platby – dobírka, platba převodem, platba kartou a také si online zajistit splátkový prodej. V seriozním e-shopu zákazník najde všechny informace včetně poradny, videonávodů na instalaci bazénu a doporučení co vše je potřebné pro bazén dělat. U každého bazénu existuje přesný popis co bude dodávka obsahovat a případně co je ještě doporučené si dokoupit. V případě nákupu a registrace zákazník může následně dostávat emailem aktuální informace o novinkách, akcích nebo slevách. Nemusí se schovávat doklad o nákupu. Kdykoliv svůj doklad může zákazník najít pod svojí registrací na vytisknout.

Snad jedinou nevýhodou je, že bazén ve skutečnosti před nákupem zákazník nevidí, nemůže si na něj jak se říká „šáhnout“. Tady ale existuje možnost zboží do 14 dnů vrátit bez udání důvodu (nepoškozené a v originál obalu).


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku


Hnojení balkonovek

Hnojení balkonovek

Opět se přiblížil čas balkonovek, proto se v této reportáži postaráme nejen o…