Dr. Byt – Možné změny dispozice panelového bytu

Aktualizováno 15.11.2014


Bydlení v panelových domech je u nás rozšířené, nicméně byty neodpovídají současným nárokům na bydlení a jsou často technicky i dispozičně zastaralé. Proto si mnoho lidí byty upravuje, společně si projdeme několik typických oblastí, kterých se tyto úpravy týkají.

První klasický problém je umakartové jádro. Tento model koupelny je dávno přežitý, umakarty bývají v dezolátním stavu a o vzhledu nemluvě. Jádra se též dělala velmi malá a právě zvětšení koupelny bývá častým požadavkem majitelů bytů. Do koupelny si přejí vanu i sprchový kout, kromě pračky také počítají se sušičkou a často chybí úložný prostor (na hygienické potřeby, špinavé prádlo).

Jak se to nejčastěji řeší?
Řešení je závislé nejen na typu bytu, ale i na požadavcích a nárocích majitelů. Každá rekonstrukce s sebou přináší nějaký kompromis, nestavíme na zelené louce, takže ideálu se dá docílit jen těžko. Zvětšování koupelny je dobrým příkladem toho, jaké kompromisy mohou nastat. Pokud to jde a koupelna se zvětší například o chodbu, je to ideální řešení. V některých případech se majitelé bytů raději uskromní v kuchyni, právě za cenu větší koupelny.

Lze zvětšení koupelny řešit bez ohledu na zbytek bytu?
Těchto typů bytů je jen málo. Většinou to pravdu souvisí i s dalšími místnostmi a jejich změnou, Například zabrání chodbičky způsobí to, že se do kuchyně dostanete pouze přes obývací pokoj, případně to, že do kuchyně bude muset být nový vchod.

Každá dispoziční změna by měla vycházet z potřeb uživatelů bytu, respektovat jejich zvyky, věk atd. Byť pak následně úpravy neprovádíme najednou, je vhodné mít dispozici dobře a hlavně funkčně rozmyšlenou.

Narazili jsme na obývací pokoj, známe trend spojování kuchyně s obývacím pokojem, jak to lze řešit v paneláku?
Ano, opravdu to je po koupelně druhý nejčastější požadavek majitelů bytů – propojit kuchyň s obývacím pokojem. I když zrovna tato oblast lidi rozděluje, najdou se i ti, co jsou radikálně proti. Nicméně spojení většinou převažuje.
Jsou typy bytů, kde se propojení přímo nabízí a mezi pokoji je pouze příčka. Jinde je nutné například změnit funkci pokojů, protože ke kuchyni přiléhá například ložnice.

Změna funkcí místností – je to vůbec vhodné řešení?

To je potřeba posoudit vždy individuálně. Pokud si zbudujete nova ložnici pod kuchyní souseda, je pravděpodobné, že budete rušeni hlukem. Všichni známe vlastnosti panelových domů, je zde slyšet opravdu vše. Je tedy třeba uvážit, zde nové uspořádání bude vyhovovat nejen majiteli bytu, ale ohled bychom měli brát též na sousedy.

 

Mohlo by vás zajímat:
Dr. Byt – Rekonstrukce bytu po babičce
Dr. Byt – Rekonstrukce interiéru panelového bytu
Dr. Byt – Rekonstrukce panelového bytu 3+kk
Dr. Byt – Pokoj školáka v panelovém bytě
Dr. Byt – Panelákový byt

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz