Jak zabezpečit dům či byt před odjezdem na dovolenou

Aktualizováno 28.05.2016


V době letních prázdnin a dovolených měníme každý rok školy, školky a pracoviště za prosluněné pláže, moře, rybníky, hory nebo poznávání nových kultur. Nicméně se ale říká: všude dobře, doma nejlépe. A abychom se mohli vrátit do domova takového, jaký jsme jej před dovolenou opustili, je nutné provést alespoň nejzákladnější opatření. Řekneme si, jak vyzrát na zloděje a nečekané situace!

Vypínáme, zhasínáme, odjíždíme

Před odjezdem je nutné zabezpečit dům nejen proti vnějším hrozbám, ale rovněž i těch vnitřním. Byt či dům nám totiž může notně poškodit nedotažený vodovodní kohoutek či zapnutý plynový hořák. Než tedy zaklapneme kufr u auta a vydáme se na dalekou cestu, je dobré zkontrolovat, zda jsou vypnuty všechny spotřebiče, které by mohly být nežádoucím zdrojem tepla – např. sporák, žehlička, trouba. Během odchodu zhasněte všechna světla, přičemž je dobré vypnout přívod elektrického proudu (pozor avšak na lednici či mrazák, ty se bez el. proudu neobejdou!). Rovněž je dobré odpojit televizory a další audio-video zařízení a počítače od antény, ale i ze sítě, aby v případě bouřky nedošlo k jejich poničení. Zároveň ušetříte za energii, kterou by jinak tato zařízení spotřebovala ve stand-by režimu. Zkontrolujte dotažení vodovodních kohoutků, abyste jednak nevytopili sousedy a zároveň se následně nedivili, až přijde účet za vodu.

Co všechno vypnout před odjezdem na dovolenou
• TV, hi-fi, video, CD-DVD přehrávače, počítače,
• kotel, sporák, trouba, klimatizace,
Co rozhodně nevypínat
• alarmy, venkovní osvětlení na fotobuňku, topení v době zimní dovolené (ideálně nechat vytápět na cca 16°C), lednice a mrazák, vzduchová filtrace v akváriu, topení v teráriu, apod.


Můj dům můj hrad


Nejnáchylnějšími místy, kterými mohou cizí narušitelé proniknout do vaší domácnosti, jsou fasádní otvory – okna a dveře. Základem je řádné a pečlivé zavření okenních křídel a dveří, jež zamkneme na dva západy. Ideální je pojistit si dveře více než jedním systémem zamykání. Nezapomeňte ani na nenápadná okénka ve sklepě, na záchodě atd. Těmito otvory se statisticky dovnitř zloději dostávají nejčastěji. Dveře bychom nejen kvůli dovolené měli mít vybavené bezpečnostním zámkem, vložkou a štítem, které jsou odolné proti rozlomení odvrtání či prokopnutí. Zároveň zárubeň dveří by měla být z vyztuženého materiálu, který zabrání roztažení a vypadnutí zámku. To platí především pro byty v bytových domech a panelácích, kde jsou vstupní dveře prakticky jedinou vstupní branou pro zloděje. Speciální pozornost by přípravě před odjezdem na dovolenou měli věnovat majitelé přízemních bytů a bytů ve spodních patrech snadno dostupných ze země. Nejbezpečnějším řešením bývá instalace bezpečnostních folií na okna nebo rovnou mříží.


Elektronikou proti zlodějům


V poslední době se velmi rozšířila elektronická zařízení, která hlídají, zda někdo nevniknul do objektu či která vniknutí přímo zabraňují. K signalizaci narušení okenních prostor či dveří lze využít různá čidla. Vhodná jsou zejména kontaktní čili mechanická čidla a čidla destrukčních projevů, která reagují na vibrace nebo přílišný hluk. Na tyto prvky navazují čidla pohybu, která pracují s infračerveným zářením, jež zaznamenává podezřelý pohyb v dané lokalitě díky analýze teplot v místnosti. Při výběru vhodných čidel se rozhodujeme podle charakteru a velikosti objektu, který chceme jejich prostřednictvím monitorovat.

Novinkou jsou elektronické dveřní klíny, které jednak znemožňují proniknutí do objektu daným otvorem, a zároveň vydávají hlasitý akustický signál, kterým výtržníka znervózní a případně přivolají pomoc.


Oko vidí


Elektronické zabezpečovací systémy jsou v současnosti finančně dostupné téměř každému. Mezi již klasické prvky mimo jiné patří kamerové systémy, které monitorují své okolí. Jejich hlavním úkolem je odlákat případného lupiče tím, že by byl zaznamenán a posléze usvědčen z nekalé činnosti. Z tohoto důvodu se můžeme setkat s falešnými pohyblivými kamerami, které jsou k nerozeznání od těch funkčních, přičemž pořizovací a provozní náklady jsou minimální resp. nulové. Nepořizují obrazový záznam, nicméně svým pohybem a vzezřením odradí kdejakého pachatele.

 

TIP ODBORNÍKA:
V dnešní době akuvrtaček bych určitě doporučil instalaci kvalitních cylindrických vložek s ochranou proti odvrtání pod ochranou třídou 4, které jsou určené na vchodové dveře bytů a domů, navrhuje Tomáš Sapoušek, OBI expert z Karlových Varů.


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz

Tisk na textil

Tisk na textil

Buďte sví a vytvořte si trička přesně dle vaší osobnosti a vašeho gusta!…