Dr. Byt – Změny dispozice bytu – II. díl

Aktualizováno 02.10.2015


V minulém díle rubriky Dr. Byt jsme se v panelovém bytě věnovali umakartovým jádrům a propojování kuchyně s obývacím pokojem. To spolu často přináší zásah do nosné konstrukce domu. Pojďme se teď o takovémto zásahu pobavit.

Problém zásahů do nosných konstrukcí je poslední dobou hodně diskutovaný a to především proto, že se množí neodborně provedené a nepovolené akce. Když se, jako majitel bytu, rozhodnu provést takovýto zásah, měl bych si nejprve ověřit stanovisko majitele domu. To může být SVJ, bytové družstvo, případně obec. Celkově nejjednodušší postup je v případě bytového družstva, kdy vedení družstva může celou akci rozhodnout a schválit.

Jak je to v případě SVJ?
Pokud máme byt v osobním vlastnictví, musíme se kromě stavebního zákona řídit též zákonem o vlastnictví. A ten nám říká, že se zásahem do nosné konstrukce či společných prostor domu musí souhlasit 100 % vlastníků. Představme si teď panelový dům, se čtyřmi vchody, o osmi patrech. To je takové množství lidí, kteří často své byty pronajímají, v domě se nevyskytují atd. Získání potřebných podpisů je pak nereálné. V těchto beznadějných případech lze doporučit návštěvu stavebního úřadu, zde bývá též možná dohoda, v některých případech lze souhlas 100 % vlastníků nahradit zápisem ze členské schůze.

Jak vůbec řezání otvoru probíhá v praxi?
Na základě statického posudku je přesně určeno, kde a jak velký otvor může být. Statik také určí, zda je nutné provádět nějakou dodatečnou výztuž. Na místo pak přijede specializovaná firma, která speciální pilou s diamantovými kotouči provede vyříznutí otvoru. Řeže se po částech, tak aby se vůbec jednotlivé kusy daly odnést. Jeden takový prostup je většinou práce na jeden den.

K jakým dalším změnám dispozice došlo konkrétně v tomto bytě?
Zde změna dispozice spočívala ve spojení obývacího pokoje s kuchyní a tím k zásadnímu rozšíření centrálního prostoru. Současně s tím došlo ke zmenšení původní velké haly předsunutím WC před spíž. Dále vznikla prostorná komora a u druhého instalačního jádra koupelna s druhým WC. Byt byl původně dvougenerační, proto má dvě instalační jádra. Dále si ukážeme, že WC nemusí být vždy přímo na jádře, jak se mnozí domnívají. V tomto bytě došlo k přetažení odpadu přes spíž. Jediné dvě místnosti, které zůstaly beze změny, jsou dětský pokoj.

 

Dr. Byt – Možné změny dispozice panelového bytu - I. díl
 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz