Peletovací lis

Aktualizováno 29.09.2015


Peletovací lisy vám odlehčí práci a ušetří peníze. Používají se pro výrobu pelet na topení, na výrobu krmných směsí pro králíky, slepice či hospodářská zvířata a také za účelem zmenšení materiálu pro snížení ceny přepravy. Peletovací lisy jsou určeny pro zpracování různých druhů odpadů. Můžete zpracovávat piliny, štěpku, slámu, seno, plevy, karton atd. Více v reportáži.

Pokud jste si mysleli, že peletovací lisy nevyužijete u rodinného domu nebo malé farmy, přesvědčíme vás, že tomu už tak není. Ukážeme si peletovací lis, jehož předností je nejen nízká pořizovací cena, ale i jeho konstrukční řešení, díky kterému není jeho hmotnost příliš velká a velmi dobře se s ním manipuluje.

Oproti tomu profesionální peletovací lisy jsou vyráběny podle konkrétních požadavků na využití a druhu materiálu, který budou zpracovávat. Jsou určeny k peletování jak pro domácnosti, tak v drobných firmách, tak i pro sériovou výrobu. Tyto lisy jsou určeny pro výrobu pelet na topení, krmných směsí, hnojiva a také pro zmenšení materiálu. Jsou osazeny nejkvalitnejšími díly, aby vydržely velké zatížení. Proces peletování je plynulý a velmi kvalitní. Matrice jsou vyráběné z mimořádně kvalitní oceli a upraveny kalením, které zajištuje vysokou odolnost proti opotřebování. Pro vysokou kvalitu pelet a kvalitní výkon je nevyhnutelný mimořádne dobrý motor. Lis by měl mít vypínač s přepěťovým jističem, který zabrání spálení vinutí motoru pokud dojde k přetížení stroje. Podpětová spoušt zase zabrání samospuštění stroje v případě výpadku elektrického proudu a jeho opětovném zapnutí.

K čemu se dá takový lis využívat?

Využití najdete ve třech oblastech. První je výroba pelet na topení. Druhá je výroba krmných směsí pro králíky, drůbež a třeba i pro prasata či skot. Třetí je pro zmenšení materiálu, ale to spíše využijí firmy.

Z čeho všeho můžeme vyrábět na pelety pro topení?

Jde o celou řadu materiálů. Je to seno, sláma nebo také piliny, které se dají na pile koupit skoro zadarmo. Zpracovávají se také plevy z čističek obilí, sláma z řepky nebo ze slunečnice a další řada materiálů. Využít můžu i materiál po prořezu stromků, kdy si větve nadrtím na štěpku, nechám ji přeschnout, pak je nadrtím na drtičce a můžu je peletovat.

Kolik stojí domácí výroba pelet?
Nákladovost elektrické energie pro drcení materiálu je na množství 1 tuny cca 120 Kč, v závislosti na vašem trifu. Na peletování je spotřeba cca 130 Kč na 1 tunu. Celkem je tedy energetický náklad cca 250 Kč na 1 tunu.

Kolik protopím v rodinném domku pelet?
Pro dvoupatrový rodinný dům je roční spotřeba cca 5 tun dřevených pelet. Pokud budete spalovat agro pelety, bude spotřeba cca 7 tun. To je tedy náklad pouze 1.250 Kč na celou
topnou sezónu, ve spotřebě energie.

Jaká je běžná prodejní cena dřevených pelet?
Prodejní cena na trhu je cca 5.000 Kč za 1 tunu dřevených pelet. U agro pelet se cena pohybuje kolem cca 3.500 Kč za 1 tunu. Peletovací lis navíc nemusíte využívat jen pro sebe, ale co vyrobíte navíc, můžete prodat. Pokud máte dostatek materiálu, zkuste si z něj vyrobit pelety na topení. Ušetříte.

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku


Hliníkové dveře

Hliníkové dveře

Hliníkové dveře jsou zárukou na více generační výrobek, který odolává v létě…