Jak dobře vyžehlit, a přitom se nenadřít?

Aktualizováno 13.03.2016


Přemýšleli jste, jak si vyžehlit průšvih? Kolikrát to jde hodně těžko, ale nemusíte mít strach ani z žehlení hory vypraného prádla. Proč? To už nám vysvětlí a názorně předvede pan Slávek Šanda…

Co je nejdůležitější pro efektivní žehlení, abychom se nenadřeli a bylo perfektně vyžehleno?

Pro efektivní žehlení je nejdůležitější pára a teplota žehlicí plochy. Pára prádlo navlhčí a uvolní vlákna tkaniny. Teplota tkaninu vysuší a zafixuje vyhlazení a tvar. Není tedy potřeba prádlo kropit či jinak připravovat, o vše se postará napařovací žehlička.

Je důležitá i žehlicí plocha? Z čeho je vyrobená?

Ano, samozřejmě. Důležitá je i žehlicí plocha. Čím více kluzká žehlicí plocha je, tím je žehlení snadnější a rychlejší. Tato žehlicí plocha poskytuje mohutný výstup páry a dokonalé klouzání. Má vynikající odolnost proti poškrábání a snadno se čistí.

Jaké materiály snesou jakou teplotu? A jak zajistit, aby se na nich neobjevily po vyžehlení záhyby?

Je jasné, že různé materiály vyžadují různý přístup žehlení – jemné prádlo vyžaduje jiný přístup než džíny. Právě různorodá teplota zafixuje tkaninu na dlouhou dobu, aniž by se u něj zanedlouho znovu objevily záhyby.

Pojďme si tedy říci něco o žehličkách, které pro žehlení kromě teploty využívají i páru.

Všichni známe klasické napařovací žehličky, novinkou jsou systémové žehličky, jejichž výhodou je jediné nastavení pro všechny tkaniny. Nemusíte se bát vyžehlit hedvábí, kašmír apod. Dále fakt, že je žehlení podstatně rychlejší a to díky tlaku páry, která proniká hluboko do látky a urychluje a zjednodušuje tak žehlení náročnějších materiálů. Trvalý výstup páry pak zajišťuje dokonalé a rychlé odstranění záhybů.

Důležitá je i úspora až 20% energie a 40% spotřeby vody oproti klasickým žehličkám. Jsou ideální pro žehlení většího množství prádla. Mají odnímatelnou nádržku vody, což je velice praktické a jedna nádržka nám vydrží třeba na dvě hodiny žehlení. Nejsou hlučné, takže můžete nerušeně u žehlení sledovat oblíbený pořad.

Musíme o ně nějak speciálně pečovat?

Výhodou těchto žehliček je také to, že se o ně prakticky nemusíte vůbec starat. Automaticky dochází k odstraňování vodního kamene. Systém zůstává jako nový a výkonný, jako kdybyste ho právě koupili.

Musíme si připravit hodně peněz na koupi takové žehličky?

Systémové žehličky jsou sice dražší než klasické napařovačky, ovšem koupě vás jistě nezruinuje a když si uvědomíte, kolik námahy a času tím manželce ušetříte, je to investice k nezaplacení. Pokud ale nakupujete na internetu, dbejte na to, v jakém e-shopu, protože cenu může ovlivnit i poplatek za dopravu, kterou můžete mít zdarma.

 

Podívejte se také na:
Praní v páře
Velké prádlo po dovolených
Praní prádla bez skvrn
Výběr pračky
 

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz

Sokolnictví

Sokolnictví

V této reportáži představíme divákům zajímavý druh lovectví – sokolnictví.…

Pily

Pily

Kdo to nestihl o prázdninách, ten už má nejvyšší čas začít. Řeč je o přípravě…