Jak zabezpečit střechu na zimu?

Aktualizováno 19.09.2015


Každoročně si mnoho majitelů nemovitostí klade otázku, co nesmí na chatě či chalupě opomenout připravit před zimou. Největší zimní zátěž připadá na střechu, kterou pokryje vrstva sněhu a ledu. Proto si v této reportáži vysvětlíme, jak střechu na zimu zabezpečit.

Střecha by měla mít dostatečný sklon, neměla by být komplikovaná tvarově a neměla by mít mnoho doplňků nebo prostupů. Především ale nesmí padající sníh ohrozit bezpečnost lidí, poničit majetek a nesmí ohrozit níže položené konstrukce budovy. Nesmí padat ani na chodníky, komunikace a parkoviště.

Z výše popsaného vyplývá, že před zimou musíme střechu zabezpečit tak, aby nehrozil pád sněhu. Nejlepší jsou sněhové zábrany, které musíme nainstalovat ideálně při rekonstrukci nebo při plánování novostavby. Je ale nutné respektovat řadu pravidel a norem. Jedná se o identifikaci sněhové oblasti, ve které se daný objekt nachází a podle které se počítá zatížení sněhem, dále sklon střechy, složitost tvaru střechy, a v případě rekonstrukce i zkušenosti investora ze zimních období (převažující větry, ukládání sněhu, apod.). Navíc musí krovy střechy odolat celkovému zatížení, počítaje s masou ledu a sněhu. Proto je lepší volit jednoduchý tvar střechy osazenou některou z lehkých střešních krytin. Např. hliníková váží pouhých 2,5 kg na metr a vydrží mnohem více, než třeba těžké betonové krytiny.

Nesmíme zapomínat, že sněhové zábrany musí být plánovány pro celou střešní rovinu, nejčastější chybou je, že sněhové zábrany jsou namontovány pouze těsně nad okapní hranou, což může mít až destrukční účinky nejenom na zábrany samotné, ale i na střešní skladbu. Další chybou je nesprávná střešní skladba pod střešní krytinou, která při obývaném podkroví může způsobit zaledování okapní hrany a v nejhorším případě i zatékání, tzv. kapilární vzlínavostí. Ideální je mít provětrávanou střešní skladbu, která odtávání sněhu "odspodu" eliminuje.

Sněhové zábrany můžeme volit podle typu střešní krytiny, kterou na střeše máme nebo budeme mít. Pro maloformátovou falcovanou krytinu se montují tzv. sněhové háky, sněholamy z dutých profilů, sněholamové tyče nebo dřevěná kulatina. U drážkované krytiny, která patří mezi nejrozšířenější v horských oblastech, můžeme mít sněholamové trubky, které se pomocí příchytek montují přímo na stojaté drážky. Lze je bez problému montovat i dodatečně na již položenou plechovou krytinu, kromě mědi, z důvodu vzájemné chemické reakce materiálů.

Pohybu sněhu na střeše zpravidla neuniknou ani žlaby a okapy. Abychom se každoročně vyhnuli jejich sundávání nebo poničení, měli bychom uvažovat o jejich kvalitním upevnění a vhodném materiálu. Hliníkové žlabové háky existují v tzv. zesílené horské variantě, kdy odolávají extrémnímu zatížení. Lze je mezi krokvemi navíc ještě pojistit tzv. zpevňujícím prvkem žlabu. Opět je můžeme montovat dodatečně k již položené střešní krytině a navíc vybírat z mnoha barevných odstínů. Jelikož jsou z hliníku, tak stejně jako všechny ostatní výše zmíněné sněhové zábrany, nikdy nezreznou a zachovají si po dlouhá desetiletí svůj původní vzhled.
 

 

Mohlo by vás zajímat:
Jak vybrat správnou střechu
Plastová střešní krytina
Rekonstrukce střechy
Lehké hliníkové střešní krytiny
 

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku


Mandevilla

Mandevilla

Mandevilla je krásná rostlina pocházející z Brazílie, obsahuje více než sto…

Štípačky

Štípačky

Topná sezona se sice nezadržitelně blíží, ale pro všechny majitele krbů či…