Proč prát v páře?

Aktualizováno 15.03.2016


V páře se dá nejenom vařit, ale také prát. Měli by v ní prát své oblečení především lidé, kteří trpí alergiemi, či mají doma nějakého chlupatého domácího mazlíčka. Více v této reportáži.

Proč bychom měli prát v páře?

Pára dokáže odstranit mnohem více domácích alergenů než vřelá voda. Ať už jsou to roztoči, pyl, plísně a srst domácích mazlíčků. Pára výborně odstraňuje nečistoty a působí antibakteriálně už při teplotách nad 40 stupňů Celsia.


Jak vlastně parní praní funguje?

Existují pračky, které využívají pro praní nejen vodu, ale také páru. Parní generátor těchto praček mění totiž vodu běžné teploty v páru. Technologie parního praní spočívá v tom, že pára přirozeně uvolňuje vlákna. Umožní tak pracímu prostředku proniknout více do hloubky a odstranit třeba i velmi odolné skvrny. Už si také nemusíte dělat starosti kvůli vysokým účtům za energie. Nový systém praní přináší úspory energií, vody a zrychlení praní. Zefektivnění pracího procesu pomocí účinků páry je prováděno vháněním páry do bubnu při praní.


Takže, když pereme v páře, nepotřebujeme vodu?

Ačkoli by se mohlo zdát, že parní pračka nepotřebuje k běžnému praní vodu v tekutém stavu, není to pravda. Jen jí spotřebuje až o třetinu méně. Ušetří také elektřinu, protože pára pomůže lépe rozpustit prášek a voda se díky ní rychleji ohřeje na potřebnou teplotu.

Existují však speciální programy, které nabízejí praní či osvěžení tkanin pouze v páře. To je například v případě, že třeba nosíte celý den košili, která není nijak špinavá, ale potřebujete ji jen osvěžit tak, aby nebyla cítit po cigaretovém kouři a tělesném potu, byla voňavá a nadýchaná. Stačí ji na chvíli dát do pračky a pára vše zařídí během dvacetiminutového programu.


Můžeme prát v páře i bez použití pracího prášku?

Existují prací programy, které nabízejí praní bez pracího prášku, kdy se uvolní drobné záhyby na prádle, které na něm vznikají a prádlo je pak pomačkané, a jednotlivá vlákna prádla načechrá. Vaše prádlo za dvacet minut vypadá uhlazeněji a je měkčí. Díky tomu se také lépe žehlí. Pára je také účinnější při odstraňování zápachu. Proniká hluboko do vašeho prádla a odstraňuje mikroskopické částečky tvořící nepříjemný pach.


Jaké další funkce by měla pračka nabízet, podle čeho vybírat?

Šest pohybů praní, které zeefektivní praní, motor (Direct Drive – nebudeme zmiňovat), připevněný na středu bubnu pračky, tím pádem odpadá řemen a kladka, a buben tak může být větší, parní praní a přímé sprchování, což je systém, který využívá kinetické energie kapek vody dopadajících z bubnu, případně jsou vstřikovány do bubnu pomocí čerpadla. Tímto procesem se značně zvyšuje účinnost praní, které opět umožňuje snížení spotřeby vody při praní a úsporu elektrické energie, dále antialergické máchání a v neposlední řadě si všímejte, zda má pračka i sušičku.

 

Mohlo by vás zajímat:
Praní v páře
Jak dobře vyžehlit, a přitom se nenadřít?
Praní prádla bez skvrn
Výběr pračky
 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku


Mléko ve skle

Mléko ve skle

Pamatujete si mléko balené ve skle? A chybí vám jeho chuť? Je to tím, že právě…