Správná montáž okna

Aktualizováno 23.04.2016


Jak se vyznat v obrovské nabídce oken? Na co si dát při výběru pozor? A jak okno správně namontovat? Poradíme v této reportáži.

Dnešní trh je přesycený nabídkou oken nejrůznějších výrobců a dodavatelů. Mezi sebou soutěží firmy zvučných jmen s tisícovkou těch malých. Aby to bylo ještě více složité, derou se na český trh dodavatelé z Polska. Ti míchají kartami ještě více. Výsledkem je pak zmatený spotřebitel, který má ve svém e-mailu desítky nabídek s různými super cenami, neodolatelnými akcemi a závratnými slevami. Zcela logicky si pak klademe otázku, jak ve změti technických informací a astronomických slev poznat skutečně spolehlivého dodavatele, který za odpovídající cenu dodá odpovídající výrobek a správně jej namontuje?

Nejčastější chybou při výběru vhodného dodavatele je orientace spotřebitele na co nejnižší cenu. Sleva může být pochopitelně jednou z výhod nabídky, ale je důležité zvážit, zda je sleva opravdu reálná či uměle vytvořená (např. o slevě -66% můžeme při zdravém rozumu spíše pochybovat než jí věřit).

Mnohem důležitější než nejnižší cena je celkový přístup k zákazníkovi, který se většinou pozná podle úrovně poskytovaných služeb. Koupě nových oken už dávno není pouze o výrobku. Mnoho lidí se zabývá také technickými detaily, které se z konkurenčního pohledu až tak moc neliší. V očích spotřebitelů jsou tedy nejdůležitější počty komor, teplé rámečky a ještě více skel. Jak ale bude nové okno zabudované, tím se mnozí vůbec nezabývají.

Ke kvalitnímu oknu je třeba provést i kvalitní montáž. Právě ta se na kvalitě celé zakázky projeví až po několika letech.
Zkušení výrobci oken velmi dobře ví, jaké jsou trendy v moderní montáži a co říkají technické normy. Plastové, dřevěné nebo hliníkové okno je technologicky vyspělý výrobek, který vyžaduje poněkud jiné zabudování, než jak tomu bylo počátkem devadesátých let. Liší se i montáž pro rekonstrukce a novostavby.

 


1. Montáž okna v rekonstruovaném objektu


Protože ve starším objektu musí být vyjmuté staré okno, nikdo nedokáže předpovědět kvalitu ostění. Z tohoto důvodu se při montáži použije montážní pěna, která slouží jako tepelná izolace, v kombinaci s membránovými fóliemi, jež budou aplikované zvenku i zevnitř po celém obvodu okenního rámu. Poté se okno zapraví do fasády. Díky celému těsnicímu systému se uživatel nemusí bát zatékání deště, chladných rohů u okenního rámu a tvorby plísní.


2. Montáž okna v novostavbě

V novostavbě je situace násobně jednodušší. Díky přesným stavebním prvkům je ostění ideálně rovné a tudíž předchozí způsob může být plně nahrazený impregnovanou kompresní páskou. Ta, v jednom produktu, tvoří tepelnou izolaci, parotěsnou zábranu z interiéru a vodotěsnou zábranu z exteriéru. Opět, u takto namontovaného okna se nemusíte bát zmíněných nežádoucích jevů.

Všem, kteří uvažují o výměně starých oken za nová, či o osazení novostavby plastovými okny, se dá doporučit, aby se místo hledání superslev, zaměřili na důležitější témata. V první řadě si prověřit, kdo plastová okna vyrábí, o jakou firmu se vůbec jedná, dále se zamyslet nad výběrem správného řešení a ověřit si, zda je vyhlédnutá firma schopna nabídnout moderní výrobky a nespokojit se jen se standardním řešením. Pozornost by se měla věnovat i tolik opomíjené správné a kvalitní montáži s použitím parotěsných fólií, které zajistí okna bez plísní, zatékání a promrzání. Nakonec by se měl kupující zeptat, jakým způsobem firma zajišťuje pozáruční servis.

Norma nařizuje výrobcům montovat okna s použitím utěsňovacích fólií a pásek, což monoho lidí neví.

 

 

Podívejte se také na:
Plastová okna
Okenní těsnicí systém
Správná instalace oken s PU pěnou
Přesklení oken jako řešení přehřívání interiéru v létě
 

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku


Jarní cibuloviny

Jarní cibuloviny

Kdo chce mít zjara kvetoucí tulipány, narcisy, hyacinty a celou tu drobnou…