Vytápění domu

Aktualizováno 09.06.2016


Vytápět dům lze v dnešní době různě: plynem, elektřinou, tuhými palivy, rekuperací, pomocí tepelného čerpadla. Nelze jednoznačně říci, který způsob je nejlepší, záleží na individuálních požadavcích, každý způsob má svoje výhody a nevýhody. My se v dnešní reportáži budeme věnovat především topení tuhými palivy, a zmíníme se také o topení plynem.

Vysoké ceny elektřiny a plynu řeší řada majitelů rodinných domů instalací kotlů na tuhá paliva. Jejich hlavní devízou je snížení nákladů za vytápění oproti plynu o více než polovinu. Uživatelský komfort a dopad užívání na životní prostředí pak hodně závisí na stáří a také typu kotle. Nejhůře jsou na tom majitelé starších typů kotlů. Jejich účinnost je nízká a navíc požadují poměrně časté doplňování paliva (a z toho plynoucí častou namáhavou fyzickou aktivitu). O šetrnosti k životnímu prostředí nemůže být řeč. Naopak moderní kotle na tuhá paliva jsou již zkonstruovány tak, aby hodnoty vyprodukovaných emisí splňovaly požadavky legislativy platné od příštího roku.

Kromě uhlí a dřeva se v poslední době těší značné oblibě pelety – lisované válečky z dřevní hmoty o průměru 0,5 - 1 centimetr.

Komfort při vytápění tuhými palivy je možno zvýšit pořízením úsporného a ekologického automatického kotle. Automatické litinové kotle mají minimální nároky na obsluhu a konstrukce litinového výměníku je zárukou spolehlivost a dlouhodobé životnosti.

Pro spalování paliva
je využíván retortový hořák umístěný v podstavci kotle, do kterého je palivo přiváděné šnekovým podavačem ze zásobníku. Lze zvolit ze dvou velikostí zásobníků a tím minimalizovat intervaly obsluhy.

Pokud si budete pořizovat kotel, mějte na paměti, že jej smí instalovat firma s platným oprávněním provádět jeho instalaci a údržbu.

Pro správnou funkci a efektivní provoz kotlů je důležité používat suché palivo, které je pro daný typ kotle určeno výrobcem. Do místnosti, kde bude kotel instalován, musí být zajištěn trvalý přívod vzduchu pro spalování a větrání.

Pokud se rozhodnete vytápět dům plynem, máte možnost vybrat si z různých typů plynových kotlů. Jejich výhodou je tichý provoz, nenáročné ovládání. V současné době se stále více uplatňují tzv. kondenzační kotle, které můžete bez obav instalovat do koupelny či jiných bytových prostor. Plynové kotle mohou sloužit pouze pro vytápění, nebo také s možností ohřevu teplé vody.
 

 

Mohlo by vás zajímat:
Moderní trendy ve vytápění
Automatické kotle na tuhá paliva
Přestavba kotle na tuhá paliva
Výhody a design krbových vložek a kamen
Krbová kamna a vložky vhodné do nízkoenergetických domů
Generátor komínového tahu
Krbová kamna
Krby a kamna
Úsporné radiátory
Topení v interiéru
Moderní topení v historickém kabátě
Jak připravit kamna před topnou sezónou
Peletovací lis

Jak ušetřit na energiích?
 

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku