Palivové dříví

Aktualizováno 06.08.2017


Představíme si jednotlivé dřeviny, ukážeme si, jak dřevo na topení sušit i skladovat. A prozradíme i další přednosti, které nabízí vytápění dřevem.

Palivové dřevo se v současné době stává velice vyhledávaným palivem, jelikož je v porovnání s ostatními energiemi levnější a šetrné k životnímu prostředí. V poslední době se oblíbeným artiklem stává tvrdé palivové dřevo již nařezané, naštípané a připravené k topení.

Správně by palivové dřevo mělo být minimálně 1 rok vyschlé (20% vlhkost), aby bylo dosaženo optimální výhřevnosti. Lidé se snaží ušetřit tím, že si koupí čerstvé palivové dřevo, které je sice levnější, ale tolik nehřeje a špatně hoří. V důsledku tudíž za teplo z čerstvého palivového dřeva zaplatí více, než kdyby topili vyschlým palivovým dřevem. Čerstvé palivové dřevo se doporučuje kupovat nejpozději na jaře před topnou sezonou, uložit do dřevníku nebo alespoň zamezit, aby na dřevo pršelo.

Nejlepším palivovým dřevem je vyhlášeno dřevo bukové
habrové, které je výhřevné a je schopno během letních měsíců dostatečně vyschnout. Dubové palivové dřevo je rovněž vysoce kvalitní, ale na proschnutí na použitelnou vlhkost potřebuje 2 roky, pak se buku a habru téměř vyrovná.

 

 

VLASTNOSTI JEDNOTLIVÝCH DŘEVIN:

Dub, Buk

Tvrdé palivové dřevo s vysokou výhřevností vhodné do dřevoplynových kotlů, krbů, otevřených ohnišť, krbových vložek a kamen. Suché výborně dlouho a pomalu hoří. Špatně hoří za vlhka (více než 30% vlhkosti). Velmi malá popelnatost. Jedny z nejvhodnějších dřevin pro celoroční vytápění. Výhřevnosti 10 800 - 11 200 MJ/m3.

Jehličnaté dřevo

Měkké palivové dřevo, suché velmi rychle hoří, u starých kotlů velká část tepla unikne komínem. Vhodné na roztápění nebo do novějších kotlů. Nevhodné do otevřených krbů a ohnišť - odlétají žhavé kusy (střílí). Poměrně velká popelnatost a podíl pryskyřice (produkuje více dehtu). Vhodné jako palivové dřevo. Výhřevnost okolo 7500 - 9000 MJ/m3.

Bříza

Listnaté dřevo se střední výhřevností 10 500MJ/m3 (jen o málo menší než dub nebo buk). Vhodné na pravidelné vytápění v kamnech nebo kotlech. Vhodné do otevřených krbů a ohnišť nevhodné na grilování.

 

 

JEDNOTKY, V NICHŽ SE URČUJE OBJEM DŘEVA PŘI PRODEJI, JSOU TŘI:

- Metr krychlový (m3): používá se při měření delšího dřeva, jedná se o objem klády bez kůry, na stanovení objemu se používají tabulky pro krychlení dříví
- Sypaný prostorový metr (prms): sypaný prostorový metr je množství dřeva volně nasypané do objemu 1m x 1m x 1m
- Rovnaný prostorový metr (prmr): rovnaný prostorový metr je množství dřeva narovnané do objemu 1m x 1m x 1m.

 

 

USKLADNĚNÍ:

Dalším důležitým tématem, týkající se palivového dřeva je jeho uskladnění. Cílem je udržet dřevo suché, umožnit mu přirozené přírodní dosychání a zabránit dešťové vodě aby pronikla za deště do dřeva. Mezi uživateli palivového dřeva se vedou debaty, zda dřevo bude lépe a rychleji vysychat, pokud bude zakryté nějakou plachtou proti dešti. Není to tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát, na jednu stranu je fajn, když dešťová voda na dřevo nemůže, na druhou stranu plachta zabrání slunci a větru, aby konal svoji užitečnou práci přirozeného přírodního vysychání dřeva. Pokud bude dřevo velmi dobře až hermeticky zakryto neprodyšnou igelitovou, nebo gumovou plachtou, nebude zcela jistě vysychat a stane se snadným subjektem pro různé zahnívání a hnilobné procesy. Proto nedoporučujeme hermeticky dokonalé zakrytí dřeva, ale spíše volit cestu nejmenšího odporu - dřevo zakrýt tak, aby hlavní přívaly dešťové vody byly zadrženy, ale vzduch a slunce mělo alespoň částečný přístup na palivové dřevo uskladněné pod plachtou. Dalším faktorem ovlivňujícím vysychací procesy dřeva jsou dostatečně velké mezery mezi jednotlivými kusy dřeva narovnanému na sobě.

 

 

Mohlo by vás zajímat:
Jak připravit kamna před topnou sezónou
Jak připravit dřevo na zimu
Hotové palivové dříví
Štípačky
Pily
Peletovací lis
Motorové pily I.
Motorové pily II.
Vytápění domu
Krbová kamna
Výhody a design krbových vložek a kamen
Automatické kotle na tuhá paliva
Přestavba kotle na tuhá paliva

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku