Jak vytřít různé druhy podlah rychle a účinně?

Aktualizováno 15.06.2016


Stále při vytírání podlahy nedosahujete požadovaných výsledků? A nemáte prostě špatný mop? Je důležité rozlišovat typy podlah a typy mopů pro ně určené. Se vším poradíme.

DŘEVĚNNÉ PODLAHY, PLOVOUCÍ PODLAHY

Plovoucí podlahy se staly velmi módní záležitostí. Horší je to s údržbou. Mnoho lidí si stěžuje, že po vytření vylézají fleky. Na dřevěné podlahy a plovoucí podlahy jsou vhodné předevší ploché mopy, které mají návleky vyrobeny z mikrovlákna (které za sebou nezanechává chlupy, viditelné kapky ani šmouhy).

Po úklidu
je pouze propláchnete proudem teplé vody. Když vytíráte nasucho, stačí návlek vyklepat. Návlek můžete vyprat i v pračce na 60 °C. V žádném případě nesmí přijít do styku s aviváží a podobnými prostředky, jinak by se schopnosti vlákna absorbovat vodu zničily! Ideální je vyprat ho 1x měsíčně a po každém použití pouze oplachovat teplou vodou. Pozor ale, ne všechny návleky se mohou prát!

Dle výrobců, by se měly plovoucí a dřevěné podlahy vytírat téměř suchým hadrem (mopem). Proto je důležité mít při úklidu namokro kvalitní ždímač, který vám umožní mop propláchnout, zbavit nečistot a zároveň dosáhnout optimální „vlhkosti“ mopu.

Návlek mopu je nutno dostatečně vyždímat. Pokud to neuděláte, na podlaze dlouho zůstane voda, která vnikne do spár, a protože horní vrstvu podlahy tvoří umělá hmota, nemá se kudy odpařit. Podlaha se poté začne nadzvedávat, spáry budou více viditelné a v horším případě se zcela zničí. Vhodné je laminátové podlahy voskovat stejně jako podlahy dřevěné. Pokud máte doma psa, nebude vám pak podlahu ničit svými drápy, protože po navoskované podlaze mu to nebude tolik klouzat.

Šetrnější úklid
vám zajistí mop, který lehce navlhčíte (nebo podlahu) vhodným čisticím prostředkem pomocí jakéhokoli rozprašovače - nejlépe přípravkem na bázi alkoholu přírodních vosků. 

 

 

DLAŽBA

Na dlažbu můžete použít jak třásňový mop tak i plochý mop.

Pro vytírání namokro jsou vhodné jak střapcové mopy, tak ploché. U plochých je třeba zvolit vhodný materiál – ideální je se smyčkami – ty se lépe dostanou do spár, kde zůstává nejvíce špíny. Pro vytírání nasucho doporučujeme spíše ploché mopy.

Na dlažbu jsou vhodné čističe s obsahem alkoholu, který rychle vyprchá a dobře odmašťuje. Pokud je dlažba vysoce lesklá, můžete použít i přípravky na sklo. Na lesklou (glazovanou) dlažbu nepoužívejte žádné písky a krémy, mohly by povrch poškrábat! Pokud je dlažba neglazovaná (matná –umělý kámen, břidlice apod.) tak ji v žádném případě nevytírejte namokro! Ideální je podlahu naimpregnovat speciálním přípravkem a vysávat vysavačem, max. setřít suchým mopem.

 

 

KOREK

Na korek se hodí plochý mop s mikrovláknem. Korek je vhodné vysávat, popř. setřít skoro nasucho mopem navlhčeným pomocí rozprašovače. Přípravky používejte výhradně ty, které doporučuje výrobce podlahy – na bázi alkoholu a vosků.

 

 

LESKLÁ KAMENNÁ, MRAMOROVANÁ PODLAHA

Na lesklou kamennou a mramorovou podlahu používejte výhradně plochý mop s mikrovláknem. Přírodní kámen, mramor i umělý kámen je velice citlivý na poškrábání, velmi špatně se z něj odstraňují mastné skvrny a vodní kámen. Používejte zásadně přípravky určené výrobcem nebo dodavatelem. Tekutý písek, leštěnka, vosk, Jar nebo cokoli jiného je pro vaší podlahu téměř jistá zkáza, vyhledejte v tomto případě opravdu profesionální přípravky.

 

 

LINOLEUM

Linoleum je velmi citlivý přírodní materiál. Marmoleum je také přírodní, nicméně o mnoho odolnější a modernější materiál, který stejně jako PVC vydrží téměř vše, až na hrubé zacházení, popř. pád ostrého předmětu. Vhodné jsou jak ploché, tak střapcové mopy. Dalo by se říci, že PVC je o něco odolnější, ale v podstatě platí pro všechny materiály stejná pravidla. PVC snese leccos, nicméně na linoleum a marmoleum je na místě 2x větší opatrnost. Vhodné jsou přípravky s obsahem alkoholu a speciálních vosků. Naprosto nepřípustné jsou opět přípravky jako tekutý písek, desinfekční přípravky s obsahem chlóru, bělící přípravky s kyselinami. Ty velice rychle vytvoří na těchto materiálech skvrny a fleky, kterých se už nezbavíte. Nepříliš vhodné jsou i přípravky na nádobí a saponáty, které vytvoří na povrchu film, ke kterému se spolehlivě přilepí celá rodina i s domácími mazlíčky. Občas je dobré Linoleum a marmoleum ošetřit speciálními voskovými přípravky. Opět dodržujte doporučení výrobce podlahové krytiny.

 

Nezapomínejte však na to, že i čisticí prostředky mohou při kontaktu s kůží způsobit alergické reakce. Krásné ruce budete mít v případě, že budete používat mop se ždímacím košem. Pokožka pak nepřijde do kontaktu s čisticím prostředkem. Existují mopy s teleskopickou tyčí a ždímacím košem, který může mít navíc ždímací pedálabsolutní novinkou je elektro ždímací koš. Pokud ždímací koš zavrhujete, používejte alespoň rukavice.

 

 

Podívejte se také na:
Renovace plovoucí podlahy a PVC
Tapety na podlahu
"Dřevěná" podlaha z vinylu
Plovoucí podlaha
Podlaha z prken
Korková podlaha

Jak si usnadnit úklid?
Jak při úklidu ušetřit čas?
Mytí oken snadno
Pomocníci pro podzimní úklid
Pomocníci pro vánoční úklid

Tipy ptáka Loskutáka – Usnadněte si doma úklid!
Tip ptáka Loskutáka: Laminátová podlaha
Bona - snadné čištění podlah
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

 


Palivové dříví

Palivové dříví

Představíme si jednotlivé dřeviny, ukážeme si, jak dřevo na topení sušit i…