Barevné Velikonoce

Aktualizováno 18.07.2016


Zima definitivně skončila. Pochmurné, šedivé nálady jsou pryč a všichni se těšíme na Velikonoce, které září všemi barvami. Podlehněte optimistické jarní, velikonoční atmosféře a „pusťte“ si svěží barvy do vašich domovů. Můžete si barevně vymalovat stěny nebo také natřít nábytek. Důležité je, se nebát.

Starý, oprýskaný dřevěný nábytek nemusíme vyhazovat, stačí ho zrekonstruovat. Na odstranění starého laku postačí bruska a smirkový papír. Pak stačí nábytek napenetrovat a rozhodnout se, zda podtrhneme krásu dřeva vodou ředitelným lakem nebo použijeme vodou ředitelný, barevný email.

Fantazii se meze nekladou, na nábytek můžete i malovat – kytičky pro holčičky, auta pro kluky a třeba pro cestovatele vytvořte na nočním stolku po babičce divokou džungli. Důležité je s barevným nábytkem dobře sladit i barvu stěn. Někdy je vhodné použít jemné pastelové barvy, jinde si můžete dovolit energické, plné barvy, které dodají pokoji dynamiku.

Jestliže chcete zachovat přírodní kresbu dřeva a zároveň dřevo ochránit před mechanickým poškozením, zvolte kvalitní, vodou ředitelný, průhledný lak. Jak postupovat? Nábytek opět odmastěte, přebruste smirkem nebo bruskou, oprašte od jemného prachu a napusťte lakem. Po 4 hodinách přebruste jemným brusným papírem pro odstranění vystouplých vláken. Lak nanášejte v jedné až třech vrstvách, v intervalu 4–6 hodin. Dokončený nátěr zasychá do 6 hodin. Konečné tvrdosti nabývá po 48 hodinách. Teplota okolního prostředí a podkladu nesmí být při aplikaci nižší než + 13 °C a přesáhnout +25 °C.

 

A jak postupovat při malování stěn?

Odstraňte ze zdí prach a nečistoty. Aby se vám na zeď dobře nanášely barvy, můžete použít penetraci pro zpevnění podkladu. Samotné barvy pak můžete aplikovat nejen štětcem, ale i válečkem. Pokud se chcete pustit do „pruhů“ a jiných dekorací, nezapomeňte na dobrého pomocníka – lepicí krycí pásky, díky nimž nepřetáhnete.

Pro úpravu nábytku můžete použít krycí, vrchní, matný email, který lze dobře aplikovat na různé povrchy. Je vhodný i k nátěru hraček. Plochu před natíráním nejprve odmastěte saponátem na nádobí, osušte, zlehka obruste smirkem. Potom stačí vybrat ten správný odstín a pusťte se do práce.
 

Vymalujte si barevně
Dr. Byt - Jak kombinovat tapety s výmalbou v interiéru
Dekorativní nátěry
Dekorační nátěry

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku


Smutnice a hnojení

Smutnice a hnojení

Většina z nás zná nepříjemné černé mušky, které se vznášejí v hojném počtu z…