Natíráme plot a zahradní nábytek

Aktualizováno 28.07.2016


Potřebuje váš dřevěný plot na zahradě natřít? Pusťte se do práce raději hned, abyste měli hotovo, než začne skutečné, horké léto. A vy si ho tak mohli v klidu užívat.

Čím nejlépe natřít dřevěné plaňkové ploty?

Dobrou volbou je syntetická tenkovrstvá lazura, pronikající hluboko do struktury dřeva. Výborně se hodí nejen k ošetření venkovních plotů, ale i podhledů a dřevěného obložení u domů či garáží. Kvalitní lazury by měly zajistit ochranu proti dřevokaznému hmyzu, houbám a plísním. Navíc by měly zaručit, že plot vydrží dlouho krásný s viditelnou strukturou dřeva. Odstín zvolte podle vašeho vkusu. Vybírat můžete z široké barevné škály a fantazii se meze nekladou. Výhodou je, že tenkovrstvé lazury se lehko opravují, starý nátěr se většinou neloupe, ale sprašuje. K odstranění nečistot a zbytků nátěru tak většinou postačí kartáč.

 

Máte starý plot a již nutně potřebuje nový nátěr. Jak postupovat?

Plot nebo i dřevěný nábytek nejprve zbavte starého nátěru, pak plochu odmastěte. Pokud je plocha zbroušena až na „syrové“ dřevo, které bude dobře nasákavé, použijte nejprve impregnační základ. Po vyschnutí impregnace natřete základním nátěrem, nejlépe lazurovacím lakem, který se dobře vsákne do dřeva. Na vrch můžete použít například lesklý email – pokud zvolíte univerzální, můžete ho využít nejen k nátěrům dřeva, ale i kovu či jiných materiálů. Jednotlivé nátěry emailem musí zasychat minimálně 24 hodin. Odměnou za trpělivost vám bude krásný, lesklý povrch a dlouhá životnost nátěru. Kvalitní emailové barvy nabízejí širokou škálu odstínů – vyberte si takovou barvu, abyste měli vždy při pohledu na plot dobrou náladu.

Pokud vám při nátěru plotu zbylo trochu emailu, „oživte“ i starý nábytek. Jestliže má lavička nebo židle kovové nohy, zbavte starého nátěru nejen dřevěné plochy, ale i kovové části. Ty pak ošetřete kvalitní syntetickou základní antikorozní rychleschnoucí barvou na kov. Na vrch můžete použít stejný email jako na dřevo.

Více info ve videu.

 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku