Ošetření pozinkovaných střech a okapů

Aktualizováno 14.07.2016


Stará láska nerezaví! To se však o kovu říci nedá, proto se čas od času musíme postarat o pozinkové okapy, střechy, vrata nebo okenní parapety. Sice odolávají nepřízni počasí dlouho, přesto se na nich za čas objeví rez. Jak se o ně dobře postarat, o tom už v této reportáži.

Nové pozinkové povrchy jsou velmi hladké a barvy na nich špatně drží – nepřilnou! Proto volte barvy, které jsou na pozinky přímo určeny. Ty dokáží dokonale přilnout a okap či vrata dokonale ochrání. Vybrat si můžete ze široké škály odstínů, včetně stříbrné – pokud byste si přáli zachovat lesklý povrch pozinkové oceli. Žádané jsou polomatné povrchy i tzv. saténové.

A jak při nátěru postupovat? Pokud natíráte nový povrch, je práce jednoduší. Stačí otevřít plechovku, nejlépe barvu 2v1 (antikorozní základový nátěr a ochranný povrchový) a můžete začít natírat. Pokud je barva příliš hustá, je nutné ji naředit syntetickým ředidlem. K nátěru můžete použít štětku, ale i váleček nebo nástřikové zařízení pro větší povrchy.

Pokud natíráte starší povrch, musíte ho nejdříve důkladně očistit. Syntetická barva musí k ocelovému podkladu pevně přilnout, spojit se s ním a povrch tak uzavřít před přístupem vlhkosti, která způsobuje degradaci kovu. Když je povrch mastný a špinavý, nátěr dobře nepřilne k povrchu, či předchozímu nátěru a po čase se začne loupat. Pokud je železný povrch opatřen starým, oprýskaným nátěrem, musíte jej odstranit až na soudržnou vrstvu. V práci vám pomohou smirek na železo, drátěný kartáč, bruska nebo odstraňovač starých nátěrů. Tento přípravek naneste štětcem na povrch a nechte působit. Jakmile stará barva začne tvořit krupičku a začne se vzdouvat (cca po 5 minutách), lehce špachtlí odstraníte zbytky barvy. Odmaštění povrchu docílíte pomocí vhodného čistícího prostředku (např. technický benzín, aceton nebo kde je to možné teplá tlaková voda s obsahem saponátu).

Vše a více ve videu.
 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku


Odšťavňovače

Odšťavňovače

V této reportáži divákům představíme novinky ze světa odšťavňování, mixování a…