Zahrada ve svahu "orlí hnízdo"

Aktualizováno 28.09.2015


Tato zahrada je ve svahu, kde byla původně jen zarostlá stráň. Na vrcholu převýšení je umístěn rodinný dům.

Svah je rozdělen do několika velkých teras. Povrch byl najednou pokryt hotovým kobercovým trávníkem. Základní kostru zahrady tvoří starší zapěstované dřeviny, ale zakrslého vzrůstu, najdeme zde pouze několik větších stromů jako solitery. Druhým základem výsadby jsou trvalky v bohatém sortimentu a skalničky, které doplňují suché zídky. Stabilně založená kostra činí zahradu přitažlivou celoročně a vymazuje rostlinám nenásilně jejich přesné místo, čímž navozuje vnitřní harmonii. Na terase v úrovni domu je jezírko, které napájí pozoruhodný vodní prvek – jednoduchá nádrž na vodu s pramenným výtokem, která v sobě snoubí tradiční pojetí cisterny na vodu s moderní architekturou. V domě je velká prosklená stěna, která umožňuje výhled do tří stran - jak na zahradu, tak do kraje.

Krytý bazén je v prostoru koncipován tak, že při pohledu shora vůbec není vnímán.


Zastřešení garáže je také protaženo v terasu, na které jsou umístěny truhlíky s větší a bohatou zelení, jako architektonický doplněk je zde vyzděn kruh.
Opět kromě bohaté rostlinné skladby zde nacházíme dotažení mnoha detailů, např. pozoruhodné osvětlení zahrady i rozmanitou keramiku. Součástí je vinný sklípek, který nemá tradiční podobu moravských sklípků, ale jednolitě se snoubí s moderní architekturou a zároveň je součástí zahrady a zahradního posezení.
Celá koncepce vyzařuje pozoruhodnou spolupráci stavebního a zahradního architekta.


Vinice v Modřanech

Vinice v Modřanech

Jen výjimečně se můžeme v Evropě setkat s produkční vinicí na území hlavního…

Rady ptáka Loskutáka - Cesmína