Fretka

Aktualizováno 31.10.2017


Fretka je ideální domácí mazlíček pro městského člověka – nemá tak velké nároky na pohyb, prostor a čas jako pes, ale je velmi komunikativní, inteligentní a hravá po celý život. Přes den spí a aktivní je večer, netrpí tedy přes den samotou. Nemusí se venčit.

Fretky potřebují voliéru nebo klec – tím větší, čím méně mají možností pohybu mimo ni. Někteří chovatelé je nechávají v bytě na volno, ale to je zpravidla příliš riskantní, jsou totiž velmi zvídavé a díky svým rozměrům vlezou doslova všude. Pod dohledem je ale samozřejmě možné nechat je běhat po bytě a hrát si.

Přes den spí a aktivní je večer, tedy alespoň dospělá fretka. U mláďat, stejně jako u dětí, ještě není doba nepřetržitého spánku tak dlouhá a zvířátko se častěji budí, chce si hrát... na pravidelný režim si přivyká postupně a většinou ho sladí s životem v rodině (pokud je režim pravidelný, zvyknou si fretky vstávat v době, kdy vstávají jejich lidé, spát ve stejnou dobu...)

Především úplně každé zvíře má svůj pach, takže těžko by někdo mohl očekávat, že u domestikované formy tchoře tomu bude jinak. Nicméně legendy mnohonásobně předčí skutečnost, fretka nepáchne o nic víc než pes, prostě jen jinak. Legendy pramení z toho, že fretky mají pachové žlázy – ty ale slouží k obraně, takže ochočené a spokojené zvíře nemá důvod je použít, a také to většinou nedělá.
(Poznámka k odstranění pachových žláz – tento zákrok je od dubna 2004 porušením Zákona na ochranu zvířat proti týrání).

Podobně jako kočka chodí fretka "na záchod" na bedničku se stelivem. Nutno ale poznamenat, že ne vždy ochotně. Největší potíže bývají s nekastrovanými samečky, kteří rádi vymezují teritorium (i když to není tak hrozné jako u kocourů) a také s fretkami odchovanými ve velkochovech. Mláďátka se totiž učí čistotnosti už od matky, a pokud se nenarodí v bytě, ale na farmě, nemají základní návyky a je mnohem těžší jim je vštípit.

Fretky se očkují proti psince a vzteklině, je ale potřeba volit vhodnou vakcínu, protože ne všechny jsou vhodné a některé mohou dokonce přímo uškodit – podrobnosti o vhodnosti vakcín je možné získat od informovaného veterináře nebo na stránkách Klubu chovatelů a příznivců fretek.

Fretky jsou šelmy, tedy masožravci. Naštěstí je dnes na trhu celá řada granulovaných krmiv určených přímo u fretky – některá lepší, jiná méně kvalitní, stejně jako u psích nebo kočičích. Pokud ale má někdo ubrusy až k zemi a poličky s čínským porcelánem, nebude pro něj fretka právě vhodný mazlíček...

Nákup fretky je nejvhodněnjší přímo u chovatele, kde se můžete přesvědčit, v jakých podmínkách vyrůstala, jaké má rodiče, jakou péči a získáte i řadu užitečných rad. V obchodě v tomto ohledu kupujete zajíce v pytli a na farmách se většinou o individuální péči o mláďata nedá vůbec mluvit.

V současné době u nás nejsou chovné stanice, ani se nevydávají průkazy původu, teprve probíhá vytváření základu plemenné knihy a mapování chovů. Nicméně najít dobrého chovatele přes reference dalších chovatelů není problém.

Možné jsou obě varianty, ale fretky chované jednotlivě orientují všechny své požadavky na zábavu a hry pouze na člověka, vyžadují tedy více pozornosti a dokáží si o ni říkat velmi důrazně tzv. „zlobením“. V partě je jim každopádně veseleji.

Každý, i ten nejzkušenější chovatel byl kdysi začátečník, dnes už je naštěstí k dispozici literatura i webové stránky, kde se dají sehnat potřebné rady. Ale počítat s tím, že budou fretku chovat děti je velmi naivní. Stejně jako pes, fretka je zvíře pro celou rodinu, de facto její další člen. Pokud to chovatel takto chápe, nic nebrání tomu, aby v jedné domácnosti žily fretky i děti, ale protože obě strany jsou poněkud „divoké“, je potřeba na ně dohlížet a usměrňovat – oba.

Fretky se dožívají obvykle 6 až 8 let, jen výjimečně déle.