Čističe vzduchu

Aktualizováno 06.06.2014


Pylová sezóna letos začala dřív, než kdy jindy a pro alergiky (ale nejen pro ně) máme řešení, jak vyčistit vzduch od nebezpečných alergenů a prachu, ať už v domácnosti nebo na pracovišti, kde trávíme denně až 90 % času.

Kvalitní a správně používaný čistič vzduchu odstraní nebezpečné látky s účinností až 99,9 %. Ovšem jak si vybrat ten správný čistič vzduchu?


Nejdůležitější u čističe je filtr, ventilátor a ionizátor. Nebezpečné látky dokáže zachytit s nejvyšší účinností HEPA filtr. HEPA filtr je vyráběný ze speciálních mikrovláken, která zachytí až 99,9 % mikroskopických nečistot. Pro zajímavost, tyto filtry byly vyvinuty pro filtraci vzduchu do prostorů, kde jsou požadavky na nejvyšší stupeň čistoty (biologické laboratoře, výroby léčiv, atomové elektrárny apod. HEPA filtr má vždy uhlíkový filtr, který slouží k zachycení chemických látek a pachů.


Aby účinnost filtru byla 99,9%, je potřeba aby čistič vzduchu měl zajištěnou dokonalou cirkulaci vzduchu. Důležitým parametrem čističe je vzduchový výkon v m3/h. Vzduchový výkon musí být nejméně 1,5 x větší než je objem místnosti. Co to znamená? Všechen vzduch v místnosti musí projít filtrem čističe vzduchu 1,5 x za hodinu. Čističe jsou často vybaveny i ionizátory.


Jak funguje ionizátor a proč má blahodárné účinky na naše zdraví?
Ionizace je přírodní jev, při kterém vznikají v přírodě lehké záporné ionty. Jsou „přímo cítit“ ve vzduchu - například po bouřce, v lese po dešti, u prudce tekoucí vody, vodopádů, na horách. Ideální je převaha lehkých záporných iontů ve vnitřním prostředí. Samostatný ionizátor má však jednu špatnou vlastnost. Pokud se používá bez čističe vzduchu, tak se všechny nečistoty zachytí na stěnách, na nábytku. Nejlepší kombinací je čistič vzduchu s ionizátorem. Čistič vzduchu odstraní nečistoty a čistý vzduchu prochází na výstupu přes vestavěný ionizátor. Výsledkem je čistý optimálně ionizovaný vzduch, který vychází z čističe. Lehké záporné ionty mají mimořádně příznivé biologické účinky na lidský organizmus. Příznivě působí na dýchání, snižují únavu, přináší úlevu lidem trpícím poruchami spánku a migrénami, celkově zvyšují imunitu lidského organismu.


Údržba čističů je velmi jednoduchá. Kvalitní čistič vzduchu musí mít indikátor zanesení filtru, který uživatele upozorní na nutnost výměny. Doporučujeme filtry raději měnit častěji, nejpozději po půl roce provozu. Hlučnost čističe vzduchu musí splňovat hygienickou normu pro spánek, která je 40 dB. Někomu tato hlučnost vadí. Pak se doporučuje před spaním vypnout čistič vzduchu a nechat zapnutý pouze ionizátor.
 

Přečtěte si také:

Zvlhčovače vzduchu

redakce