Jak zachránit peřinu po babičce?

Aktualizováno 30.12.2016


Máte na chalupě starší duchnu po babičce, která je příliš velká a už ne zrovna čistá? A přesto ji nechcete vyhodit, protože k ní máte vztah? Možná je znečištěná jen sypkovina a s peřím uvnitř to nebude tak hrozné… Zda se dá takový „poklad“ zachránit, nebo nějak jinak využít, poradíme v této reportáži.

Vím, že v dobách našich předků se používalo různé peří, které se považovalo za nejkvalitnější?

Tradičně se nejčastěji používalo husí a kachní peří. Husí bylo žádanější pro svou delší životnost a také proto, že kachní peří mívá specifický pach. Co se týká kvality peří a tedy i péřových výrobků, posuzuje se podle podílu prachového peří. Toto peří je lehké a má velkou prostorovou plnivost, což oceníme především u přikrývek. Čím více prachového peří, tím lépe, přičemž pokud péřová směs obsahuje 20% prachového peří, jde o zcela vyhovující střední kvalitu.

 

Samozřejmě chceme, aby se nám v peřinách dobře spalo a peří vydrželo kvalitní co nejdéle. Co pro to máme udělat?

Je vhodné peří pravidelně čistit. Protože jinak může obsahovat nežádoucí nečistoty, které mohou způsobovat alergické reakce. V domácích podmínkách by však čištění bylo obtížné, doporučovala bych využít profesionálních služeb nějaké čistírny peří. Praní v klasické pračce má řadu nevýhod a rizik. Mimo jiné praním celého výrobku zůstane odpad v podobě úlomků pírek a prachu uvnitř sypku. V případě roztržení látky navíc pravděpodobně zničíte i pračku. V domácích podmínkách je problém také peří správně usušit. Peří pak často cuckovatí, zapáchá nebo dokonce plesniví.

 

Jak je to s dostupností čistíren peří, nebude komplikované ji ve svém okolí najít?

Dostupnost čistíren je v dnešní době dobrá, naleznete je v každém větším i středně velkém městě, případně určitě při hledání pomůže internet. Čistírny jsou dnes dvojího typu – buď se peří čistí přímo v místě, kde své lůžkoviny předáte, nebo má firma centrální výrobu a pobočky, které fungují jako sběrná a výdejní místa. Vždy je především důležité zajímat se o kvalitu nabízené služby, tedy zejména jakými technologiemi je daná čistírna vybavena.

 

Budu mít ale jistotu, že dostanu zpět opravdu ten svůj materiál, že to nebude peří z cizí peřiny?

V kvalitní čistírně nebo pobočce čistírny by určitě měla být sepsána objednávka, kde je specifikováno, jaké výrobky a množství jste předali, ideálně by měly být peřiny ve vaší přítomnosti i orientačně zváženy a bezpodmínečně by je měl personál označit, a to takovým způsobem, aby označení vydrželo další manipulaci, než dojde k samotnému čištění.

 

Jak se vlastně takové peří profesionálně čistí?

Existují 3 různé technologie čištění peří. Většina čistíren má však pouze jednu, kterou používá univerzálně pro veškeré peří. To však považuji za nedostatečné, protože chceme-li peří vyčistit účinně a zároveň šetrně, je nutné zvolit technologii, která bude nejvíce odpovídat stavu konkrétního peří.

 

Kde zjistím, jaké technologie čistírna používá?

Je to informace, kterou by měl personál sdělit, ať už navštívíte přímo čistírnu, nebo si informace najdete na webové prezentaci. Solidní firma by měla nabízet i možnost telefonické konzultace, v ideálním případě lze využít bezplatné infolinky. Při této příležitosti bychom se také měli dopředu zeptat na kompletní cenu.
 

Nova.cz

Chov husy domácí

Chov husy domácí

V reportáži zavítáme do zooparku v Radonicích, což je zemědělský areál, kde je…