Žárové rychletuhnoucí malty

Aktualizováno 11.05.2014


V reportáži si představíme nové žárové malty pro stavbu krbů a kachlových kamen, které zrychlí a usnadní stavbu kachlových kamen, krbů či obložení krbových vložek.

Náhrada šamotu
Jedná se o náhradu šamotu a vodního skla. Žárová malta má tzv. hydraulické schopnosti, tzn. že při vysokých teplotách nedochází ke zvětšení objemu tak, jako u jiných klasických spárových hmot. Díky tomu se zvyšuje životnost. Touto žárovou maltou můžeme spojovat nejrůznější žáruvzdorné materiály, jako jsou keramika (kachle), šamot, liaporové tvarovky a třeba i kámen.


Odolá až 1100 °C
Žáruvzdorná malta je odolná teplotám do 1100 °C. A její další nespornou výhodou je, že je rychletuhnoucí. Malta se rozdělává čistou vodou v poměru cca 21 : 23 l/ 100 kg. Důkladným promícháním vznikne stejnorodá hmota, která je okamžitě určena ke zpracování. Doporučuje se připravit vždy jen takové množství malty, které se stihne do deseti minut zpracovat. Jinak malta ztvrdne, a tím pádem máme zbytečné ztráty. Tuhnoucí maltu lze přidáním vody ještě rozmíchat, ale ztrácí tím na kvalitě. Maltu nanášíme na suchý podklad, zbavený nečistot, mastnoty a prachu. Velice důležitá je teplota materiálu a okolního prostředí. Ta by měla být v rozmezí od +5 C° do +25 °C. Teplota prostředí, materiálu a připravené vody má totiž rozhodující vliv na rychlost tuhnutí — čím vyšší teplota, tím rychleji malta tuhne.