Dokončování staveb při nízkých teplotách

Aktualizováno 01.05.2014


Nastal pozdní podzim a teploty se přiblížily k nule. Stavitelské aktivity se na venkovních částech domů začínají omezovat - hlavně ty, které obsahují tzv. mokré procesy. Pokud vám zbydou na konec roku, dá se s tím něco dělat?

Čemu říkáme mokré procesy? Mezi ně patří zdění, omítání, betonování, zateplování staveb, aplikace tenkovrstvých omítek, natírání fasád.


K čemu slouží maltové směsi
Potřebujeme zdít, lepit, natahovat mokré omítky, tedy dělat „mokré práce“? Norma nám při mokrých pracech na fasádách povoluje +5 °C, někdy ale musíme předpisy obejít. „Norma je norma, termíny, jsou termíny…,“ usmívá se Standa Berkovec. Naštěstí existuje mnoho různých způsobů, které můžeme zvolit.


Mráz vás nepřekvapí
My si ukážeme použití pytlových směsí při dokončení zdiva nebo zateplené fasády. Směsi je možné zpracovávat v teplotách kolem bodu mrazu. Například maltu si můžeme namíchat a přidat do ní takzvaný urychlovač tuhnutí nebo použít takovou, která je určená do - 5 °C. Namíchat ji sice musíte při teplotě jeden stupeň nad nulou, ale asi po 6 hodinách tvrdnutí může být vystavena teplotám mírně pod bodem mrazu, maximálně ale do – 5 °C. „Pokud betonujeme, není dneska problém objednat betonovou směs, která je ohřátá,“ radí odborník. Pozor si však musíme dávat i na vysoké teploty. Směsy se dají využít pouze při teplotách, které nám výrobce doporučí. „Doufám, že tyhle informace zvedly náladu nad bod mrazu těm, kterých se to týká,“ uzavírá Berkovec.


 


Vinylové dlaždice

Vinylové dlaždice

Vzhled podlahové krytiny významně přispívá k celkové podobě interiéru. Její…

Jarní dekorace

Jarní dekorace

Monika Weisová ukáže, jak vyrobit jednoduché jarní dekorace za použití běžných…