Zaručený recept, jak ušetřit za vytápění tisíce korun ročně

Aktualizováno 13.02.2019

Ceny za teplo
Zdroj: mediafax / Thinkstock

Nosíte tři vrstvy pletených kousavých svetrů od babičky, na nohách huňaté ponožky a spíte po péřovými peřinami, které váží snad deset kilo, jen abyste nemuseli pootočit hlavicí u radiátoru směrem doprava, a následně čelit nedoplatkům za energie? Toho už bylo dost. Když se budete řídit těmito 5 radami, snížíte své účty o tisíce korun ročně, a zároveň budete v teple.

Nastavte si správně teplotu i vlhkost vzduchu

Každý stupeň navíc je na vyúčtování znát, snažte se proto zbytečně nepřetápět. V chodbách se doporučuje udržovat teplotu kolem maximálně 19 °C, v ložnici a v kuchyni 17 až 20 °C. Obývací pokoj by měl být ideálně vytopený na 20 až 22 °C, koupelna na 24 °C. V době vaší nepřítomnosti ovšem stačí mít v domě jen něco okolo 17 °C. Pokud plánujete dlouhodobější nepřítomnost, dokonce jen 15 °C.

Kromě samotné teploty to, jestli je nám horko nebo zima, ovlivňuje i vlhkost vzduchu. Optimální vlhkost se pohybuje na 40 až 50 %, kdy máme v místnosti stejný pocit, jako by byla teplota o 2 až 3 stupně vyšší. Pokud se u vás doma drží nízká vlhkost vzduchu, můžete ji zvýšit tak, že vedle radiátoru postavíte misku s vodou, nebo si pořídíte více rostlin.

Minimalizujte tepelné ztráty

Únik tepla je nejčastějším důvodem, proč domácnosti zbytečně přeplácí. Nejlepším způsobem, jak to zamezit, je zateplit celý dům včetně potrubí v kotelně, sklepa a dalších nevytápěných místností. S výhledem na příští desetiletí se jako optimální tloušťka izolace jeví minimálně 15-20 cm. Domy zateplené před 15 a více lety tloušťkami 5-6 cm je proto ideální zateplit podruhé.

Pokud na zateplení aktuálně nemáte finance, utěsněte alespoň rámy oken a dveří pěnovými nebo gumovými výplněmi. Z těsnících hmot, vyberte ty na bázi silikonového kaučuku, jsou nejúčinnější. U dveří také často pomůže, když starý práh vyměníte za vyšší. Nejvíce tepla utíká zejména dveřmi na balkon nebo do sklepa.

Najděte si levnějšího dodavatele


Cena plynucena elektřiny není u všech dodavatelů na trhu stejná. Naopak. Rozdíly mezi jednotlivými dodavateli jsou někdy dosti propastné. Výběrem toho správného proto můžete ušetřit i několik tisíc korun ročně. Zkuste si spočítat svou úsporu za energie v online kalkulačce a sami uvidíte.

Zabere to jen několik málo minut. Stačí vyplnit kraj, ve kterém elektřinu/plyn odebíráte, současného dodavatele a přibližnou roční spotřebu. A pokud pro vás bude úspora atraktivní, můžete rovnou zažádat o změnu, s veškerým papírováním vám pomohou energetičtí odborníci.

Větrejte nárazově a nevypínejte topení

Nesnažte se ušetřit úplným vypnutím topení při odchodu z domova. To je opravdu špatný tah. Pokud totiž byt či dům vychladne příliš, budete po příchodu muset topit o to intenzivněji, spotřeba bude tudíž o to větší. Pamatujte také na to, že správné větrání, ať už to zní jakkoli překvapivě, vám může pomoci ušetřit nějakou tu kačku. Jak?

Pokud nevětráte, zvyšuje se v místnosti již zmíněná vlhkost vzduchu a vlhký vzduch se ohřívá o dost pomaleji než ten suchý. Není však potřeba mít okno otevřené 20 minut. Bohatě stačí 3× až 5× za den, v závislosti na vlhkosti u vás doma, vyvětrat na 5 minutek. Jen během sušení prádla se doporučuje větrat častěji.

Nepoužívejte radiátor jako sušičku prádla


I vaše radiátory potřebují dýchat. Když obestavíte topné těleso hradbami z nábytku a uděláte z nich nedobytnou pevnost, teplý vzduch nebude v místnosti správně cirkulovat a zbytečně bude docházet k tepelným ztrátám. Na topení byste také neměly sušit mokré rukavice, šály a jiné oděvy, zabraňují sálání tepla do prostoru, stejně tak dlouhé a těžké závěsy. Důležité je i udržovat radiátory v čistotě a jednou za čas je odvzdušnit.
 

Komerční článek

Rady ptáka Loskutáka - Cesmína