Lepení a spárování obkladů

Aktualizováno 13.01.2017


Nenajdete byt nebo dům, kde by nebyla alespoň v jedné místnosti dlažba, ať už v koupelně nebo kuchyni. Pokud se chystáte tyto místnosti předělávat a měnit obklad, máme pro vás několik dobrých rad.

Co předem rozmyslet
Vždy je nutné předem promyslet, v jakém prostředí, případně k jakému využití, bude daný prostor sloužit. Obklad za kuchyňskou linkou je určitě dlouhodobě jinak namáhán, než třeba terasa s jižní orientací. Podle toho vždy vybírejte i příslušné materiály na přípravu podkladu, lepení obkladu, vlastní obklad, spárování a následné ošetření povrchu. Je vhodné si prostor překreslit, např. na čtverečkovaný papír, a vyzkoušet různé tvary, velikosti obkladu a dlažby nebo i barevnosti obkladů, případně dekorativních listel. Vyzkoušejte si také dlažbu položit na sucho, určíte si tak předem rozmístění dlažby, případně i velikost spáry, která vyhovuje esteticky a prakticky jejímu zatížení.


Čím lépe připravený podklad, tím méně starostí při realizaci
Dnes už se obklad nenamáčí, ale jeho savost a savost podkladu je nutné vždy prozkoumat, a zvolit tak vhodné lepidlo, případně opatřit podklad vhodnou penetrací nebo adhezním můstkem. Nelepte na nedostatečně pevný podklad – vápenné štuky, hlinkové nátěry. Při běžném obkládání se na připravený, dostatečně rovný podklad, pokládá tenkovrstvě, tzn. do relativně tenké vrstvy lepidla, která je celoplošně pročesána zubovou stěrkou. Lepidlo musí být namícháno dle návodu, vždy do hladké poddajné konzistence bez hrudek a nerozmíchaných částí.


Dodržujte následující pravidlo pro výběr lepidla:

• pro nasákavý střep obkladu – běleninu je možné použít standardní lepidla, doporučuji vybrat ta, která mají snížený skluz, aby obklad nesjížděl
• pro pokládku podlah použijte kameninové dlaždice a lepte je zlepšeným cementovým lepidlem
• pro venkovní prostředí, kde není možné použít nasákavý střep, použijte obklad nebo dlažbu z jemné kameniny s deklarovanou mrazuvzdorností a lepte je vždy zlepšeným cementovým lepidlem, které má také deklarovanou deformovatelnost – flexibilitu.


Nanášení lepidla
Nikdy nelepte pouze část dlažby – tzv. na buchty. Naopak, při pokládce dlažby v namáhaných prostorách – vstupy, schody, balkony je vhodné pokládat systémem „floating-buttering“ nanést lepidlo na podklad i na dlaždici, jako při natření másla na chleba. Pod dlažbou tak nevzniknou volná vzduchová místa. Lepidlo nanášejte pouze na takovou plochu, na kterou jste schopni položit obklad, aniž by lepidlo povrchově zaschlo. Jedná se o otevřený čas lepidla, který nejlépe vyzkoušíte tak, že na nanesené lepidlo zlehka sáhnete. Když vám ulpí na ruce, tak lepte, když ho pouze promáčknete, tak nelepte. Tuto plochu seškrábněte a naneste nové lepidlo.


Aplikace obkladu
Lepidlo se vám nesmí dostat do spár. Pomůžete si jednoduchým trikem: obklad zlehka položte na nanesené lepidlo tak, aby prakticky nevznikla žádná spára, následným lehkým posunutím od okolního obkladu zajistíte dostatečné přilnutí lepidla k obkladu a ve spáře bude volný prostor na vyspárování. Spára musí mít určitou šířku a hloubku. Hloubka je závislá od obkladu, ale šířku určujete Vy. U klasických spárovacích hmot je doporučena velikost spáry 2–8 mm.


Spárování
Po dostatečném vytvrdnutí lepidla s obkladem, můžete provádět spárování. Velikost spár máme určenou, barevnost spárovacích hmot také, k dispozici je velké množství efektních barev včetně sanitárních silikonů ve stejné barvě.

 

• Vybírejte spárovací maltu se sníženou nasákavostí. Spára je pak odolnější vůči zašpinění a svým složením – pH i vzniku plísní

• Vysoká pevnost a nízký obrus zajistí dlouhodobou životnost spáry

• Důležitá je také stabilita barevnosti vůči UV záření a různým výkvětům


• Dlažbu je z praktického hlediska vhodné spárovat tmavým odstínem
 

Spárovací hmotu rozmíchejte do hladké konzistence podle návodu. Nanášejte nejlépe gumovou stěrkou v šikmém směru k obkladu a vtlačte do celé hloubky spáry. Není vhodné použít nerez hladítko, protože můžete poškodit barevnost glazury.
 

Hmotu setřete z dlaždic a nechte zlehka zaschnout. Až začne spára prosychat – matnět, tak povrch setřete vlhkou houbou. Nikdy nepoužívejte velké množství vody. Spáru tak můžete vymýt a barevnost bude nestejnoměrná. Po zaschnutí takto očištěné plochy je vhodné znova provést dokonalé vyleštění povrchu, např. vlhkou bavlněnou látkou.
 

Pozor na rychlé vyschnutí spáry. Pro terasy nebo vlhkostí namáhaná místa je vhodné do spárovací hmoty při míchání přidat elastickou přísadu, nebo použít Flexfuge spárovací hmotu.
 

Když během práce zašpiníte nářadí nebo dlažbu od lepidla, tak je možno použít například čistič kamene, kterým odstraníte zbytky cementových povlaků.
 

Pro zajištění správné údržby podlahy doporučuji využít některých z prostředků na ošetřování, případně impregnaci proti vlhkosti na balkony a terasy.

 

 

redakce

Motorové kolečko

Motorové kolečko

Žhavá novinka pro kutily, stavebníky či zahrádkáře, v podstatě pro kohokoli,…