Štípačky dřeva – Víme, jak na polena bez sekery

Aktualizováno 27.09.2015


Ceny plynu a elektřiny rostou. Uhlí se v blízké době stane také finančně náročným palivem a navíc je silně neekologické. I proto se topení dřevem těší stále větší oblibě. Se dřevem se navíc ohřejete dvakrát – poprvé při jeho přípravě, podruhé při topení.

Sekera, pila nebo štípačky dřeva
Porcování dřeva okružní pilou s kolébkou nebo motorovou pilou je dnes už běžnou praxí. Horší je to se štípáním. Rozsekávání špalků chatrnou sekerkou, která neustále sjíždí z topůrka možná dobře znáte. Určitě se vyplatí pořízení kvalitní sekery. Má přesně takový tvar, aby při zaseknutí lehce poleno rozpůlila a nezůstala v něm sevřená. Rozhodující je i správný ergonomický tvar topůrka, které se pohodlně drží. Vyrábí se z lehkého a velice odolného plastu a má dokonale zalisovaný sekací klín. Tím je uvolnění zcela nemožné. Někdo možná namítne, že i když je s takovou sekerkou práce bezpečná a bez nepříjemných puchýřů, po delším štípání bolí ruce. Řešením jsou štípačky dřeva.

Elektro-hydraulické štípačky dřeva
Vyrábí se v provedení horizontálním nebo vertikálním. Skládají se z robustního rámu, elektromotoru, čerpadla, pístu, štípacího klínu a ovládacích prvků pro maximální bezpečnost provozu. Horizontální štípačky jsou dobře skladné a kompaktní. Váží kolem 50 kg a hodí se k výrobě menších kusů palivového dřeva do průměru 25 cm a délky půl metru. Existuje celá řada modelů. V této kategorii je praktické použití motorů s příkonem 220 V a výkonem okolo 1600 W, dokážou vyvinout tlačnou sílu až 5 t.


Vyzrajte nad velkými poleny
Vertikální štípačky jsou větší stroje s nastavitelnou pracovní výškou podložní plošiny a mnohem větším výkonem potřebným pro štípání opravdu velkých polen, do kterých se sekerou nelze prakticky pustit. K pohonu je použitý silný třífázový motor o výkonu 3000 W. Ten vyvine tlačnou sílu přes 6 t. Bez problémů se tak mohou štípat polena dlouhá 1 metr a o průměru větším než 30 cm. Hmotnost těchto strojů bývá hodně přes 100 kg, proto jsou vybaveny praktickými kolečky, která zajišťují lehlou manipulaci.

 

Pro vaši bezpečnost
Důležitým faktorem u obou druhů štípaček je maximální bezpečnost. U horizontální štípačky je po vložení polene nutné oběma rukama uchopit ovládací páčky na boku stroje, tím se zabrání jakémukoliv úrazu rukou ve štípacím prostoru. Vertikální štípačka je vybavena kleštinami, do kterých se zafixuje poleno pomocí rukojetí. Zabrání se tím případnému odlétnutí rozštípnutých částí do stran.Teprve tlakem na obě rukojeti směrem dolů se uvede v činnost štípací klín. U obou typů je samozřejmostí, že při uvolnění alespoň jednoho spouštěcího tlačítka okamžitě vyjíždí štípací klín zpět do výchozí polohy.


Do výroby se doma nepouštějte
Na závěr ještě jedno varování. Řada kutilů se ve snaze ušetřit pouští do amatérské výroby tlakové štípačky. Takový stroj, pokud je vyrobený bez hlubších znalostí a s opomenutím bezpečnostních prvků, se může stát časovanou bombou, která dokáže velice vážně poranit a zanechat trvalé následky.
 

Přečtěte si také:
Ponorná čerpadla
Kořenová čistička
Motorové kolečko