Ošetření zahradního nábytku

Publikováno 4. 4. 2011
Zdroj: TV Nova

V této reportáži vám představíme paletu zahradního nábytku v různých materiálech, charakterizujeme si jeho výhody i nevýhody. A zaměříme se na údržbu dřevěného nábytku včetně vyčištění a impregnace.

Zahradní nábytek vybíráme podle různých parametrů – vedle materiálu, vzhledu, praktičnosti, ceny (od úsporných variant po vysoce kvalitní sestavy pro náročnější) sem určitě řadíme odolnost a náročnost údržby.

Mezi běžné „spotřební“ materiály patří plast, oblíbené zahradní nábytky jsou dále nejčastěji z dřeva, kovu, hliníku a ratanu (přírodního nebo umělého).

Ošetření zahradního nábytku podle materiálu:

Ratan se nemoří, pouze se lakuje bezbarvým lakem, který umožňuje zachovat přírodní barvu ratanové kůry (nábytek vzhledově „nezajde“). Pokud nábytek zmokne, navlhne, nebo je dlouho vystavován vysokým teplotám, může dojít k trvalému poškození. Naopak pokud proutěný nábytek chráníme před přímým působením povětrnostních vlivů, může se pyšnit dlouhou životností. Použít lze ale také proutěné pletivo z umělých vláken, které je vizuálně velmi podobné ratanovému nábytku. Umělé vlákno se vyznačuje vysokou odolností a dlouhou životností při minimální údržbě a nevadí mu ani déšť nebo přemíra slunečního svitu.

Kovový nábytek má rozdílnou životnost, záleží na povrchové úpravě a způsobu ošetřování. Pokud chceme, aby nábytek byl s co nejnižšími náklady funkční po dlouhá léta, dbáme, aby byl pozinkovaný nebo opatřený práškově nanášeným lakem. Případná zrezivělá místa opatrně obrousíme jemným smirkovým papírem a opravíme pomocí lakovací tyčinky na drobné opravy laku.Po dlouholetém používání je možná i generální oprava, kdy se obrousí celý nábytek a na něj se práškově nanese nový lak nebo za použití štětce speciální nátěr na kov.

Hliník nevyžaduje díky svojí odolnosti žádnou zvláštní péči. Hliníkový nábytek je stabilní při každém počasí, vlhko ani teplo na něj nemají vliv, také nepodléhá korozi, a proto má tento nábytek dlouhou životnost. Další výhodou je nízká hmotnost hliníku, s nábytkem tak lze velmi snadno manipulovat.

Plast stačí pro zachování běžného vzhledu pouze pravidelně otírat vlhkou utěrkou. Pokud dojde k tzv. zažrání špíny do plastu, odstranit v postatě nejde, naštěstí plastový nábytek se dá pořídit poměrně levně. Jeho běžný nevýrazný vzhled se dá osvěžit pomocí trendově potištěných podušek a ubrusů.

Dřevo je dlouho hezké jen při pravidelné údržbě. Chceme-li zachovat odstín, dvakrát ročně nábytek důkladně vyčistíme a napouštíme speciálním olejem pro konkrétní druh dřeva. Náklady na údržbu nejsou příliš vysoké, důležitá je spíše pravidelnost ošetřování. V opačném případě se vytvoří působením povětrnostních vlivů stříbřitě šedá patina, kterou však někteří uživatelé spíše preferují. Ta nábytek rozhodně nijak nepoškozuje.

Ošetření dřevěného nábytku čističem:
1) Znečištěný nábytek nejprve zbavíme pomocí vysokotlakého čističe nečistot.
Nábytek omyjeme vodou nebo použijeme speciální čistič dřeva, který nalijeme do nádržky čističe. Speciální čisticí prostředky odstraňují i velmi silná znečištění a výrazně zkracují dobu čištění. Dávkujeme dle návodu na obalu.
Nábytek můžeme pochopitelně ošetřit také ručně, pomocí kartáče a neutrálního mýdla. Použít lze také speciální čisticí prostředky, jako čistidlo na teakový nábytek a chlorový bělicí prostředek.
2) Ošetříme nábytek ochrannými prostředky.
Před nanesením ochranného prostředku musí být dřevo naprosto suché a očištěné od prachu a tuku. K ošetření je vhodný například olej na tvrdé dřevo, speciální olej na teakové dřevo nebo lazura na teakový nábytek určená pro venkovní prostředí.

Dřevěný nábytek můžeme také naimpregnovat za použití vysokotlakého čističe. V tom případě naplníme nádržku čističe impregnačním prostředkem a pomocí čističe nanášíme impregnační prostředek. Nástřiková impregnace chrání dřevo (zahradní nábytek) dlouhé měsíce před nečistotami a vlivy počasí. Je vhodná pro všechny druhy dřeva.
Ošetření lze provádět pouze pomocí čističů, které disponují nádržkou na čisticí prostředky.
Stejný postup se dá použít i při ošetřování dřevěných teras. Impregnační prostředek povrch chrání a brání opětovnému znečištění ošetřených dřevěných ploch.
Vysokotlaké čističe lze použít i pro jiné typy nábytku – například plastové a kovové. U nich se volí jiný čisticí prostředek a impregnace se již neprovádí.


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz