Briketa z listí

Aktualizováno 24.2. 2010 09:33

V reportáži představíme divákům unikátní briketu z listí, která nahrazuje uhlí i dřevo. Jedná se o ekologický produkt, jehož hlavní surovinou je suché spadané listí.

Ekologické brikety
Sběr a kompostování listí stojí ročně miliony korun; z kompostu navíc uniká do ovzduší škodlivý metan, který je dvacettřikrát nebezpečnější než CO2. Likvidací suchého listí tímto způsobem dochází ke snižování emisí. Technologie výroby je jednoduchá. Za velmi vysokého tlaku je listí slisováno s přidanými pojivy. Briketa z listí má výhřevnost 27,84 MJ/kg, čímž se vyrovná nejkvalitnějšímu černému uhlí. Jen pro srovnání, kvalitní palivové dříví s obsahem vody do 20 % má výhřevnost 14-16 MJ/kg. Je vhodná pro otevřená ohniště, krby či krbová kamna, protože hoří dekorativním plamenem, a to po dobu až tří hodin. Díky snadnému rychlému vytopení celého objektu získává oblibu zejména u chatařů a chalupářů, kteří se po příjezdu chtějí co nejrychleji zahřát.


Hledá se český výrobce briket z listí

Zapálení brikety z listí je velmi jednoduché – stačí zapálit papírový obal z recyklovaných surovin a vložit do krbu. Briketa rychle vzplane a je zatopeno. Briketa je částečně odolná proti vlhkosti, může být skladována i v chalupách s vyšší vzdušnou vlhkostí. Přes všechny klady má přece jen jednu nevýhodu. Vzhledem k tomu, že doposud je potřeba tyto brikety dovážet z Velké Británie, jedna vyjde na 79 Kč. Přitom v České republice tuny spadaného listí končí na skládkách či v kompostárnách. Třeba naše reportáž inspiruje některého z českých výrobců a brzy se na našem trhu objeví briketa z českého listí a za českou cenu.

 

Přečtěte si také:
Úvod do problematiky zateplování
Design krbů
Hotové palivové dříví
 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova