Dušičková aranžmá

Publikováno 28. 10. 2013
Zdroj: TV Nova

Mezi tradiční podzimní dny patří také Dušičky. Ukážeme si proto krásné a nenáročné dušičkové aranžmá, které souzní více s přírodou, je něžné a bude dobře vypadat na nejrůznějších hrobech, ale také v domácnosti nebo na vzpomínkových místech.

Trvanlivé a hezké aranžmá sesadíme z různorodého vřesu. Můžeme zkombinovat barvy nebo udělat vše v jednom odstínu. Také lze využít jak vertikální linii tak horizontální, kromě vřesů vzpřímených i vřesy poléhavé.

Doprovod k něžnému a hustému vřesu udělá výrazná livbavka – gaultherie s kožovitými oválnými lístky a jasnými červenými svítivými bobulemi. Působí jako drobná světélka v podzimních dnech. Kompozici můžeme doplnit ještě různými větvičkami z přírody nebo kůrou.

Pro výsadbu použijeme nenápadnou nebo naopak výraznou misku, ale vždy tak, aby korespondovala s místem, kde bude.

Povrch aranžmá začistíme polštářky mechu a doplníme vloženými oblázky. Mech případně použijeme i jako základ pro vytvoření jiného aranžmá - podušky, která je mnohdy optimističtější tvarovou variantou tradičního kříže nebo ji použijeme tam, kde se nehodí použít tvar srdce. Korpus se zeleného mechu snadno doplníme nejrůznějšími dekoracemi, mnohdy stačí do mechu zapíchnout pár kvítků chryzantém. V mechu dobře drží a dodá jim i potřebnou vlhkost. Tato aranžmá lze také přímo udělat na hrobě do půdy, je-li tam záhon nebo vhodná plocha.

Místo věnce uděláme věneček pečlivě vyvázaný z túje, která dlouho vydrží pěkná, dokonce i po seschnutí. Nebudeme přidávat žádné šišky a voskové květy, ale vsadíme na půvab droboučké, ale husté růže mnohokvěté, kterou v tuto dobu zdobí mnohost drobných šípků v hustých svazečcích. Tyto šípky můžeme svázat do kulata po celém věnečku, nebo je použít jen ve skupinkách. Vznikne tak aranžmá vhodné jak na hřbitov, tak do bytu, dá se i zavěsit nebo nasunout na urnu.

Celkově k aktuální náladě podzimu patří svíčky nebo olejové lampičky. Můžeme je ještě rozšířit o aromatické voskové čipsy – kousky vosku obohacené celou paletou vůní. Používají se jednotlivě nebo se dají libovolně míchat. Při nahřátí uvolňují vůni do okolí a zpříjemní nám tak podzimní dny.


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz