Jak při úklidu ušetřit čas?

Publikováno 21. 10. 2013
Zdroj: TV Nova

Je potřeba vyprat, umýt nádobí, vyluxovat a vytřít, ale na světě je tolik příjemnějších činností, kterým byste se mohla věnovat! Pořiďte si chytré pomocníky a můžete být dobrá hospodyňka, i když si zrovna lakujete nehty. Dnes si představíme robotický mop!

Prádlo vložíte do pračky, naprogramujete a máte čerstvě vypráno a třeba i usušeno. I do myčky stačí naskládat nádobí, spustit program a už vytahujete lesknoucí se talíře a příbory. I robotické vysavače se stávají celkem běžným vybavením českých domácností. Stačí ho zapnout a za chvíli máte posbírané i ty nejmenší částečky prachu. Absolutní novinkou je robotický mop, a proto poradíme, jak si vybrat ten správný.

Robotický mop musí v první řadě dobře mopovat, tedy vytírat. K tomu potřebuje pokročilý systém navigace v místnosti, umělou inteligenci a samozřejmě účinné utěrky, kterými podlahu vytírá. K dosažení optimálního výsledku je dobré rovněž sledovat, zda robot umí pracovat v režimu vytírání i zametání a například dbát na hlučnost, protože hlučného vytíracího robota nemůžete vypustit do terénu v noci. Čili hlučnost, dobrá navigace, režimy úklidu a umělá inteligence jsou to, co odlišuje dobrý robotický mop od špatného.

Záleží také na tom, čím robot vytírá. Ty levné a jednoduché využívají většinou jednorázové elektrostatické utěrky, ty kvalitní pracují s opakovaně použitelnými utěrkami z mikrovlákna, které se snadno vyplachují a dají se prát i v pračce. Navíc kvalitní robotický mop může využívat i menší nádržku na čistící roztok, který udržuje utěrku v průběhu úklidu neustále vlhkou, čímž se maximálně zvyšuje efektivita úklidu. Jinak robotický mop uklízí všechny typy tvrdých podlah, tedy lino, dlažbu, dřevěnou podlahu, vinyl atd.

Použití je velmi jednoduché. Speciální utěrku z mikrovlákna namočíte, nasadíte na gumovou podložku, připevníte pomocí magnetických zámků na robota a položíte na podlahu. Potom aktivujete navigační kostku, umístíte na místo, odkud bude moci vysílat signál na strop v celé místnosti a robota tímto tlačítkem zapnete. A robot může vytírat.

Technologie navigace a orientace v místnosti použitá u kvalitního robotického mopu funguje vlastně jako vnitřní GPS. Je to mimochodem technologie, která má svůj původ v americké vesmírné agentuře NASA. Navigační kostka vysílá signál na strop a díky tomu robot přesně ví, jaká místa navštívil a jaká stále zbývá vytřít. Úklid končí vždy přesně tam, kde začal, takže robota nemusíte v místnosti hledat a nehrozí, že byste do něj například ráno udeřili dveřmi. Stačí večer odstartovat úklid uprostřed místnosti.

Opravdu dobrý mop by měl zvládnout na jedno nabití alespoň 50m2 v rámci režimu mopu a 150m2 v rámci režimu smetáku
. Určitě je dobré myslet také na funkci Pause/Resume, protože díky ní můžete robota kdykoliv zastavit a poté znovu aktivovat. Robot přitom pokračuje s úklidem tam, kde skončil. Robotický mop by měl být také tichý, že můžete spustit úklid například, když jdete spát, a robotický mop by vás neměl vzbudit. Je rovněž skvělé, že robot díky speciálním senzorům pozná schody a nespadne z nich. Jeho cena se pohybuje stejně jako u středně velkého vysavače.
 

 

Podívejte se také na:
Robotický vysavač
Čistící přípravky pro naši zahradu a dům
Mytí oken snadno
Pomocníci pro podzimní úklid
Rider – univerzální stroj
Parní čistič
Jak si usnadnit úklid
Předvánoční úklid
 

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz