Jak spát zdravě?

Je prokázáno, že člověk stráví v posteli ročně až 125 dnů, tj. asi 3000 hodin. Z toho vyplývá, že třetinu svého života člověk prospí. Během spánku se organismus regeneruje, načerpává nové síly a tělo odpočívá. Proto je dobré si vybrat kvalitní matraci, která zabezpečí správnou regeneraci organismu.

Kvalitní matrace bývá dražší, ale určitě za to stojí, protože investujete do svého zdraví. Tato investice se vám vždy vrátí.

V reportáži si vysvětlíme, proč je při výběru nutno klást důraz na: optimální rozložení váhy uživatele, prodyšnost, termoregulaci a hygienu. Při váběru totiž nejde jen o účelové sdělení informací prodejcem, že matrace umí to a to, nebo že splňuje všechny požadavky, na místě by mělo padnout "JAK", a čím jsou tyto požadavky splněny?! Právě použité materiály a jejich kombinace vám dají odpověď na dané otázky. Kvalitní matrace by měla mít i klinické atesty nebo nějaká ocenění od odborné veřejnosti.

Doporučit lze jedinečnou technologii na bázi kolmo kladených vláken rouna z přírodních materiálů. Tato vláknitá vrstva má klinicky prokazatelné výtečné vlastnosti v rovnoměrném absorbování tlaku uživatele na matraci, prodyšnosti, termoregulaci a dlouhé životnosti. Jsou nám známa rouna, kde jsou vlákna vertikálně kladena, ale vlákna kolmo kladena prokázala ve všech testech svojí výjimečnost, kterou nejvíce ocení starší generace, která je obzvlášť náročnější na regeneraci organismu.

Testované materiály prokázaly příjemné klima díky použití vláken z ovčí vlny. Připomeňme si v kostce vlastnosti ovčí vlny: Působí příznivě na organismus, zmirňuje migrény, působí na močové cesty a ledviny, pomáhá při terapii nervových i gynekologických potíží a nutno dodat, že je to také velký pomocník při terapiích s revmatickými potížemi, astmatu, alergií a v další řadě nemocí. Ovčí vlna má skvělé termoizolační vlastnosti, pohltí vlhkost, kterou vygeneruje lidské tělo, odvádí ji do okolního prostředí a tím vzniká příjemné suché teplo, což zabraňuje přehřátí a následně podchlazení organismu. Ovčí vlna příznivě ovlivňuje zdravý spánek a celkovou relaxaci těla. Navíc kolmo kladená vlákna, zabezpečí perfektní prodyšnost, pružnost, přizpůsobení a odolnost proti slehnutí. Překoná vlastnosti polyuretanových pěn, i co se týče životnosti. I tady se používá polyuretanová pěna, ale jen jako nosič neboli jádro. Je vyzónováno do pěti zón. Tyto zóny mají za úkol citlivěji vstřebávat rozdílné zatížení po celé délce, kde nejvíce exponované části těla, jako jsou boky nebo ramena se lépe ponoří do matrace. Zároveň průřezy (kanálky) napomáhají maximálnímu odvětrávání matrace.

Pro starší generaci, která může mít problém při vstávání z lůžka,
je dobré si všímat, zda jsou na okrajích aplikovány opěrné hranoly z tvrdší polyuretanové pěny, které slouží pro lepší vstávání z lůžka.

Výhodná je také matrace dvousezónní. Na zimní straně se používá stojaté vlákno z ovčí vlny, která v zimě příjemně zahřeje a na letní straně je opět stojaté vlákno, ale z bavlny. Tudíž otáčením můžete aktuálně povýšit komfort spaní a prodloužit životnost celé matrace.

Nedílnou součásti matrace je potah, který musí splňovat alespoň základní parametry kladené na hygienu lůžka. To znamená možnost praní a snímatelnost potahu. Komfortní potah s optimální regulací teploty, vlhkosti a antibakteriální úpravou. Pevný a prodyšný materiál s příjemnou speciální úpravou musí umět vyrovnávat a udržovat spací klima při ideální teplotě 37 °C. Funkce založená na složitém mechanismu zde působí přirozeným samoregulačním procesem, který pečuje o teplotu a vlhkost lidského organismu. Gelové mikročástice se pevně přimknou ke struktuře vlákna a slouží jako vlastní úschovna vlhkosti. Textilie pracuje v podstatě na podobném principu jako lidské tělo a přijímá vlhkost z jednotlivých tělesných zón samostatně. Potah je nejlepší v celoodzipovatelném provedení, které zaručí snadnou manipulaci. Pratelnost potahu bývá na 60°C.

Vše ve videu.


Podívejte se také na:

Spíme zdravě: Rošty a postele 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz