Jaké jsou výhody LED osvětlení?

Poslední dobou se stále více hovoří o LED osvětlení. Proč jsou LEDky tak populární a jak vybrat ty správné? Poradíme.

LEDky jsou stále populárnější, protože EU se snaží vyřadit z trhu klasické vláknové žárovky, a to hlavně z důvodu jejich vysoké spotřeby. Jenom v Evropě by měl tento zákaz uspořit 10 miliard Euro ročně. Proto je hlavní výhodou LEDek právě jejich vysoká úspornost a dlouhá životnost. I laik si lehce spočítá, že se mu LEDky vyplatí. Stačí, když použije jednoduchý „Kalkulátor úspor“, pomocí kterého je schopen si velmi efektivně spočítat možné úspory.

Při výběru je dobré řídit se třemi zásadami:
- jaký typ LEDky potřebuji (zda žárovku, svíčku, kapku, reflektor nebo spot)
- jakou patici (závit) mám ve svítidle
- kam budu LEDku montovat (výkon tradiční žárovky, kterou chci LED zdrojem nahradit)

Dále si musím vybrat teplotu bílé a vyzařovací úhel. Bohužel na trhu naleznete obrovské množství nekvalitních málo výkonných výrobků s krátkou životností, a proto se doporučuje nakupovat vždy u odborníků.

Existují i LEDky pro venkovní osvětlení. Tato svítidla se dají použít pro osvětlování venkovních prostranství (fasády, zahrady). Budete-li si tímto světlem svítit před garáží celou noc po dobu jednoho roku, bude vás to stát přibližně pouhých 200 Kč.

Další možností jsou i dekorativní LED pásky. Podle provedení izolace se dají použít jak v interiéru, tak v exteriéru. Existuje široká škála pásků, které se liší počtem a typem použitých LEDek. Vyrábí se v různých barvách a samozřejmě i v teplé a studeně bílé. Pásky lze ovládat na dálku radiovými ovládači. A dají se lepit díky samolepícímu pásku přímo na podklad, anebo do různých hliníkových profilů. Standardně se vyrábí v 5 metrových délkách, ale mohou být delší. Na pásku jsou vyznačena místa, kde se dá pásek zakrátit na požadovaný rozměr, zbytek se dá dále využít.
 
Více ve videu.

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz