Koberce pro alergiky – ano či ne?

Všeobecně je rozšířen názor, že koberce se nehodí do prostor, ve kterých se pohybují alergici. Prach a roztoči, kteří v nich žijí, alergikům příliš neprospívají. Jaké jsou v této oblasti nové poznatky?

Kdy je koberec lepší než podlaha
Bylo zjištěno, že prach, který usedá do koberce, je jeho jemnými vlákny přidržen, a tudíž nedochází k jeho víření při chůzi, jako například u tvrdých podlahovin. Tím se nedostává do dýchacího ústrojí člověka. Pokud nemůžeme několikrát denně podlahu setřít, je lepší pořídit si koberec, který na sebe prach váže.


Vyvrácení mýtů
Aby kobercový průmysl vyvrátil fobii okolo alergií, spojených s užíváním koberců, dokonce finančně podporuje průzkum „lepší vzduch a zdravé prostředí“. Speciálně zkoušené koberce nesou značku TÜV-Siegel: „Für Alergiker geeignet“ (vhodné pro alergiky). Dva německé výzkumné ústavy zpracovaly studii prašnosti ve vnitřním prostředí – porovnávaly prostory s celoplošnými koberci s prostory s pevnými podlahami – ukázalo se, že v místnostech s koberci je o 50 % menší koncentrace jemných prachových částic než v místnostech s pevnou podlahou. Navíc výzkum prokázal, že v koberci roztoč primárně nežije, není tam pro něj vhodné prostředí. Dostane se tam až z postelí a pohovek.


Koberce šetří náklady na topení
V místnostech s celoplošným kobercem má člověk příjemný pocit tepla už při teplotě o cca dva stupně nižší než v prostorách s tvrdou podlahou. V takové místnosti můžeme v klidu termostat nastavit na nižší teplotu a ušetřit tak až 12 % nákladů na topení. Koberec sám o sobě udržuje v místnosti teplo, je příjemný na došlap.


Co dělat, když jste alergičtí

Pokud se dozvíte, že jste alergičtí na prach, neznamená to, že se musíte okamžitě zbavit všech koberců. Je nutné trochu upravit životní styl, pravidelně větrat, změnit způsob vytápění. Na jedné straně je v pořádku, že dokonale těsnicí okna a dveře přinášejí tolik potřebnou úsporu energie. Na druhé straně nepřetržité vytápění ústředním topením bez pozitivního odtahu vzduchu probíhajícího komínem kamen a nedostatečné větrání místností podporuje růst roztočů, plísní a bakterií.


Přečtěte si také:
Tapetování tenkrát a dnes
Umakart
Solární žaluzie

TV Nova