Možnosti použití dřeva v interiéru

Aktualizováno 14.3. 2011 12:19
Zdroj: TV Nova

Lidé využívají dřevo v bytě pouze na zažitých místech…, a dokonce i tam většinou volí dřevo zcela nevhodné. Proč ho nepoužít třeba na podlahu koupelny? Mimochodem, je to mnohem levnější řešení než dlažba. A co krb? Měli bychom v něm dřevem jen topit?

Tentokrát budeme léčit byty dřevem.
Navštívíme pana Martina, který pořídil rodině nový krb a další věci ze dřeva.

 

MARTIN:
Náš krb není na dřevo, ale ze dřeva. Moje manželka je fotografka designových bytů pro lifestilové časopisy. V těch tu a tam viděla krby na biolíh a stále chtěla něco podobného…, tak jsem jí to zkrátka vyrobil.

Počkejte, ale krby na biolíh přece stojí desetitisíce…


MARTIN:
Máte pravdu. Ty krby jsou děsivě drahé, ale sama vložka, do níž se lije biolíh tak drahá není. Drahé je většinou jen „tělo“, do níž je zasazena. Koupil jsem vložku za dvanáct stovek a od kamaráda z venkova jsem sehnal dřevěný špalek. Vydlabal jsme do něj prostor pro vložku – a to byly celé náklady. Máme rádi dřevo, ale nechceme řešit problémy s popelem a kouřem. Tak jsme to vyřešili kompromisem.

Není provoz nebezpečný? Přece jenom, jedná se o otevřený oheň. A kde biolíh kupujete?

MARTIN:
Vůbec ne. Provoz je bezpečný a obsluha snadná. Biolíh koupíte v každé větší drogerii.

Ve své lásce k dřevu jste šli ale mnohem dál. Zaujal mě konferenční stolek. Asi jste ho moc neřešili?

MARTIN:
Naopak. Manželka původně vybírala z designových stolků, které viděla v bytech, které fotografovala. Až jednou narazila na zvláštní židli z obyčejných prkýnek. Byla to designová židle autorů, kteří zkrátka zkoušeli využít vše staré a použité, co běžně známe a co nás obklopuje. Postupovali jsme vlastně podobně. Jak jsem už říkal, máme rádi dřevo, tak jsme se rozhodli pro obyčejnou europaletu, dali jsme na ní sklo a ona výborně slouží.

Martine, jsme v půdním bytě a k tomu patří trámy. Většina lidí je však zakrývá sádrokartonem. Co jste s nimi provedl vy? Ponechal nebo zakryl?

MARTIN:
Jsem rozhodně pro ponechání. Trámy máme v obou dětských pokojích. Ale máte pravdu, že v takové té tmavé barvě trochu ruší, takže jsem je zesvětlil bílým transparentním lakem.

Dřevo ve vašem bytě mě však nepřekvalilo nejvíc v podobě krbu nebo stolku z eropalety, ale na podlaze v koupelně. Copak je to praktické? V místnosti, kde je vlhko přece dřevěná podlaha dost trpí.


MARTIN:
Záleží na tom, jaké použijete dřevo. Já jsem zvolil XXXX. Stejné dřevo posloužilo i jako deska umyvadla. Dřevo na podlaze je mnohem příjemnější na dotek než dlažba… a jak od začátku říkám – naše rodina má dřevo ráda.

 

A co bychom tentokrát naordinovali českým bytům?
KRBY ZE DŘEVA -- MÍSTO NA DŘEVO, zahřejí a nekouří.

… A DŘEVĚNÉ PRVKY, KDE JE TO JEN MOŽNÉ,
PROTOŽE DÍKY NIM DOSÁHNETE PŘÍJEMNÉHO INTERIÉRU.


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova