Renovace kamen II. – Americká litinová kamna

Aktualizováno 12.9. 2011 15:08
Zdroj: TV Nova

Minule jsme si ukázali, jak zrenovovat stará šamotová kamna. Dnes si názorně předvedeme a popíšeme, jak dát dohromady tzv. americká kamna.

O jaká kamna se jedná? S americkými kamny a krby se setkáváme od 2. pol. 19. století. V Čechách byla poprvé představena roku 1892 na světové výstavě v Praze. Brzy poté byla dovážena na území celého Rakouska-Uherska, ale především na území Čech.

Jedná se o celolitinová stáložárná násypná kamna. Jejich typickým znakem je kromě bohatého niklování a slídových okének na třech stranách kamen také důmyslný systém spalování paliva a odvod spalin, který zvyšuje účinnost jejich hoření až na 80 %. Americká kamna a krby, vyráběné v licenci v Čechách až do roku 1940, byly značně konstrukčně vylepšeny a mnohdy byly zpětně vyváženy do zámoří. Odtud také příběh hradního pána z Českého Šternberka, který si po svém návratu z Ameriky dovezl počátkem 20. století svá milovaná americká kamna – AMERICAN HEATING, vyráběná však v Čechách. Ty jsou dodnes na hradě jedním z exponátů. Původně byla určena pro topení koksem a antracitem, dnes je však možno po menší úpravě topit také dřevem nebo dřevěnými briketami.

Pokud jste na půdě nebo někde v kůlně našli zdevastovaná americká kamna a říkáte si, že to je jen hromada bezcenného šrotu, tak se podívejte na naši reportáž. S naší pomocí z nich můžete udělat opravdový skvost.

Renovace amerických kamen patří k té nejnáročnější. Nejprve je důležité kamna rozebrat. Po celkovém rozebrání je nutné důkladně očistit všechny části kamen od vrstev rzi, nečistot, barev apod. až na čistou litinu, a to buď pomocí drátěného kartáče nebo opískováním. Ozdobné litinové díly, tak typické pro „americká“ kamna, je potřeba, pokud ještě mají niklování, byť zašlé, vyleštit do zrcadlového lesku. K tomu použijeme různé druhy lešticích a brusných past, určených např. na nárazníky automobilů. Někdy však, pokud již niklování úplně chybí, je nutno tyto díly buď natřít stejnou pastou jako tělo kamen nebo je nechat odborně vybrousit do zrcadlového lesku, pak nechat galvanicky poniklovat a následně vyleštit. Litinové díly potom natřeme pastou, kterou si můžeme namíchat sami za pomoci grafitu, krému na boty a terpentýnu. Rozředíme do olejové konzistence a pak dvakrát natřeme štětcem. Po zaschnutí vyleštíme měkkým kartáčem (jako na boty). Tím pak kamna i nadále udržujeme od prachu a nečistot. Nikdy nepoužívejte vodu! Litina špatně snáší vlhkost.

Základem amerických kamen je jejich litinové tělo, kde probíhá proces hoření. Vnitřní části kamen bývají často silně poškozeny od vysokého žáru, a to především díly jako koš, žárová stěna nebo rošt. Tyto a chybějící části se buď seženou ve specializovaném kamnářství nebo se musí nechat znovu odlít podle originálního modelu. Odlitek je pak třeba začistit a napasovat zpět do kamen, tak aby nový díl opět plnil svoji funkci. Po výměně nebo opravě jednotlivých poškozených dílů jsou tyto části napuštěny kamnářským nátěrem, který odolává vysokým teplotám. Spoje jsou pečlivě vytmeleny žáruvzdorným tmelem.

Typickým znakem pro americká kamna jsou také litinová dvířka na třech stranách kamen, která je nutno opatřit novými plátky kvalitní přírodní slídy. Plátky slídy střiháme přesně na míru dvířek pomocí běžných nůžek na papír. Slída se v žádném případě nedá nahradit žáruvzdorným sklem ani ničím jiným.

Po opětovném sestavení a následném vyleštění jsou tato originální historická kamna opět plně provozuschopná a mohou tvořit cennou ozdobu každého interiéru.

 

Přečtěte si také:
Renovace kamen I. – Šamotová válcová kamna
Krby a kamna
Krbová kamna
Stavba krbových kamen
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz