Sortiment okrasných tykví

Publikováno 28. 10. 2013
Zdroj: TV Nova

Tykve se staly již samozřejmou, možná až nezbytnou podzimní dekorací. Představíme různé druhy, ukážeme, poradíme.

Pro dekoraci lze použít nejrůznější tykve čerstvé, ovšem lze je i usušit, vyschlé mohou být okrasou dlouho dobu. Dobře usušené tykve vydrží i déle než do příští sklizně, většinou ale postupně ztrácejí barvu. Lépe povrch uchováme při použití spreje na sušené květiny. Sušíme je na teplém i mírně slunečném místě buď zavěšené v síťce, nebo položené. Položené nedosušené tykve často otáčíme, aby zespodu nezačaly zahnívat. Na slunci je raději volně zabalíme do svačinového nebo hedvábného papíru, aby neztrácely barvu.

Co vše můžeme mezi drobnými okrasnými tykvičkami najít?


KAČENKY nebo také nazývané labutěnky mají úzký zahnutý krček a vespod jsou robustnější, u nás se používají jako ozdobné, nejdřív jsou žluté, později až oranžové. Bílá slupka se zelenými podélnými pruhy zdobí oválnou tykvičku SWEET DUMPLING. Tykvičky s bočními výrůstky (křídly) po obvodu plodu mají přímo v názvu: ANDĚLSKÁ KŘÍDLA, nabízejí směs tvarů a barev. Typické výrůstky ve středu po obvodu má TRNOVÁ KORUNA. Dvoubarevné žluto-zelené hruškovité plody náleží odrůdě PEAR BICOLOR, velmi dobře se suší a nehnije. Drobné ploché a žebrované jsou půvabné bílé tykvičky se zelenou stopkou BABY BOO. JACK BE LITTLE má zase drobné, ploché, žebernaté plody jasně oranžové barvy.
Menší hvězdicové plody s kresbou se nazývají GALAXY OF STARS F1, je to opravdu rozsáhlejší směs tvarů a barev. Oblíbené jsou také nejrůzněji tvarované protáhlé i oválné drobné dýně s bradavičnatým povrchem, převažuje oranžová a žlutá barva, často doplněná zelenou kresbou. Parádu naděláme s úhlednými výrazně žebrovanými tykvemi, žlutooranžová je proložena tmavým žíháním a patří odrůdě CELEBRATION F1. Upoutá vzhledem na první pohled. Navíc dlouho vydrží. Patří mezi větší okrasné tykve. Doslova turecký turban připomíná TURK´S TURBAN. Velký oranžový plod se světlými fleky má výrazné žebrování a uprostřed sedí zelený turban. Stejné, ale malé plody má MINI TURBAN.
Také mezi „jedlými“ tykvemi najdeme i plody s výrazným povrchem, např. MARINA DI CHIOGGIA má šedozelený ploše kulovitý plod na povrchu výrazně žebrovaný a hrbolatý. Bude zajímavou ozdobou.

Na vše se podívejte ve videu.

 

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz