Termostatické ventily

Publikováno 26. 9. 2010
Zdroj: TV Nova

Termostatické ventily, které zajistí tepelnou pohodu, optimálně regulují teplotu v místnosti, čímž dochází k úsporám energie. Aby nedocházelo k častému přetopení vytápěného prostoru, je vhodné využít termostatický ventil s termostatickou hlavicí, který udržuje teplotu vzduchu v místnosti na zvolené hodnotě.

V této reportáži se zaměříme na termostatické ventily, které zajistí tepelnou pohodu, optimálně regulují teplotu v místnosti, čímž dochází k úsporám energie.

Většina domácností je vytápěna prostřednictvím teplovodního ústředního vytápění pomocí otopných těles. Otopné těleso předává teplo (zajišťované zdrojem vytápění – kotlem, krbovou vložkou atd.) do prostoru. Aby nedocházelo k častému přetopení vytápěného prostoru, je vhodné využít termostatický ventil s termostatickou hlavicí, který udržuje teplotu vzduchu v místnosti na zvolené hodnotě. Tu si nastaví uživatel na hlavici podle vlastní potřeby.

Na základě nastavené požadované teploty regulují průtok otopného média skrze termostatický ventil a tím přívod otopného média do otopného tělesa. Aby tedy docházelo ke správné regulaci teploty v místnosti, musí být termostatická hlavice nasazena na termostatickém ventilu. Termostatické hlavice fungují na principu tepelné dilatace kapaliny, plynu, nebo pevné látky. Vlivem zvyšující se teploty prostředí okolo termostatické hlavice dochází k roztahování teplotně citlivé látky, která působí na vřeteno kuželky termostatického ventilu, a tím dochází k uzavírání či otevírání průtoku média.

S termostatickým ventilem lze nastavit různé teploty v jednotlivých místnostech bytu nebo domu, díky čemuž lze ušetřit až 20 % nákladů na vytápění. Hlavice bývá upevněná převlečnou maticí, ventil je nutno vyměňovat po vypuštění vody ze systému. Staré termostatické ventily lze s úspěchem repasovat. Dochází k výměně celé sestavy mechanismu, kdy je nahrazeno zejména pryžové těsnění a pružiny, které nejvíc podléhají opotřebení. Při nastavení optimální teploty v místnosti musíme brát v úvahu, že při větrání přichází do místnosti chladný vzduch zvenčí, který způsobuje otvírání ventilu. Při regulaci je vhodné neotvírat ventil naplno, pouze po stupních přidávat až na dosažení žádoucího stavu. V letním období, kdy se netopí, se doporučuje otevřít ventil naplno – nedochází ke vzniku nadměrných sil v mechanismu. Životnost ventilu je přibližně 15 let podle použitého senzoru a cena kvalitního ventilu se pohybuje od 400 do 600 Kč.


Přečtěte si také:
Vytápění s extrémně nízkou spotřebou elektrické energie
Termo-izolační nátěry
Úsporná energetická fólie

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova