Topení v interiéru

Publikováno 26. 9. 2011
Zdroj: TV Nova

Domácí pohoda u sálajícího ohně či večerní posezení u krbu je snem mnoha z nás. Pro milovníky přírodního vytápění se nabízí široká škála nejrůznějších typů krbů, krbových kamen nebo krbových vložek. Dnes si ukážeme, že vzhled by neměl být hlavním kritériem k výběru, a poradíme vám, jak postupovat při nákupu.

Ať už klasický otevřený krb, krbová kamna nebo vložka – vždy musí ústit do komína. Krb tedy stavíme ke zdi, ve které je komín zabudovaný. Nesmíme zapomenout přeměřit průměr vývodu, který musí odpovídat průměru kouřovodu. Zajímat by nás měla i dostatečná účinná výška komínu zaručující dobrý tah. K dostání jsou však i speciální ventilátory, které uměle zajišťují dobrý odtah komínů i s malou účinnou výškou. O minimální výšce komína je přesto vhodné poradit se s odborníkem.

 

KRBOVÉ VLOŽKY

Přetrvávající oblibě se těší krbové vložky. Zvyšují výhřevnost topného tělesa, zabezpečí oheň za skleněnými dvířky, takže případné jiskry a oharky vám nepropálí podlahu. V oblasti kolem krbu můžete položit jak keramickou dlažbu, tak dřevěné podlahy i koberce. Pro zvýšenou bezpečnost doporučujeme doplnit bezpečnostní tvrzené sklo a kovové pláty, které jsou sice dražší, ale o to bezpečnější a méně náročné na údržbu. Výhodou uzavřené krbové vložky je to, že výrazně klesá spotřeba paliva a snižují se emise spalin.

Nyní si představíme dva druhy krbových vložek. První krbová vložka (Uyut) patří k jednoplášťovému typu a funguje na principu samovolné regulace vzduchu. Jednoplášťové vložky se déle zahřívají, ale zůstávají dlouho teplé. Oproti tomu druhá, dvouplášťová krbová vložka (Diplomat 21) využívá nuceného oběhu teplého vzduchu a je schopná vytopit i více místností najednou.

Nevýhodou krbových vložek je náročnější instalace. Vložka se musí obestavět nebo obložit. Příkladem moderní obestavby je krbová obestavba Ascim (včetně krbové vložky).

 

KRBY

Stavba krbu vyžaduje větší zručnost a je dobré nechat ji provést odborníkem. V porovnání se zasazenou krbovou vložkou vám krb dovolí popustit uzdu fantazie především v oblasti designu. Můžete si vybrat z široké nabídky prosklení, způsobů otevírání krbových dvířek, materiálu, který se má na krbu vyskytovat.

 

KRBOVÁ KAMNA

Krbová kamna jsou absolutním hitem. Jejich zabudování do interiéru je v porovnání s krby nebo krbovými vložkami podstatně jednodušší a odborník ho provede téměř okamžitě. Navíc nejsou náročná na prostor ani na průměr komínu a mají vysokou výhřevnost. U krbových kamen bychom měli určitě sledovat výkon, který se běžně pohybuje mezi 1–18 kW. Rozhodující je, kolik kubických metrů si přejete vyhřát. Obecně se můžete řídit vodítkem, že 1 kW výkonu kamen stačí k vytopení 20 m3 prostoru.

Krbová kamna Magna s výkonem 7,3 kW tedy postačí k vytopení cca 150 m3. Správné stanovení výkonu je velmi důležité. Předimenzovaná kamna nemůžeme pořádně roztopit – v místnosti by bylo příliš horko, kamna dehtují, kouří a mnohem rychleji i zanesete komín. Opakem jsou kamna s malým výkonem, která přetápíme a díly mohou popraskat nebo se zkroutit.

Na ukázku zde máme krbová kamna Torsby dosahující výkonu až 8,3 kW, která jsou vhodná např. do středně velkého obývacího pokoje. Kamna se dají využít i pro vytápění více místností, a to pomocí teplovodního výměníku. Ten umožňuje napojení na teplovodní trubky a rozvedení tepla do radiátorů v okolních místnostech. Pro větší prostory se hodí větší výhřevnost, 10–17 kW, (např. kamna Komfort 11 KXL). V běžném domě tak ročně ušetříte i více než dvacet tisíc korun. Výhodou krbových kamen jsou i zásobníky paliva umístěné pohodlně pod výhřevnou vložkou. Na trhu jsou k dostání kamna s různým obložením – kachlovým, kovovým či mramorovým.

 

PALIVO

V zásadě vždy zvolte palivo, které je doporučeno výrobcem. Pro topení v kamnech je ideální používat tvrdé dřevo. Do této skupiny patří dub, buk, jasan, habr a dřevo z ovocných stromů. V kamnech po nich zůstává poměrně mnoho žhavých uhlíků, které ještě dlouho krásně hřejí. Buk a jasan jsou pro topení v kamnech a krbu asi úplně nejvhodnější. Ať již používáte jakékoliv dřevo, vždy musí být perfektně proschlé. Navlhlé kusy dřeva mají daleko menší výhřevnost, energie se totiž spotřebovává na odpařování přebytečné vody. Navíc z něj kouří dehet, dým a obecně produkuje málo plamenů, tedy znečistí sklo a zanáší komín. Do moderních krbů i krbových kamen můžete bez problémů použít i dřevěné brikety a do některých i brikety uhelné.

Samozřejmě existují i takové materiály, kterých byste se měli vyvarovat. Za žádnou cenu nepoužívejte dřevo s chemickým ošetřením, nejrůznější desky z dřevotřísky nebo dokonce železniční pražce a plasty.

Ke každému krbu či krbovým kamnům je dobré mít i krbové nářadí. To se prodává většinou v sadách, které obsahují pohrabáč, kleště, lopatku a smeták.

 


Podívejte se také na:
Krby a kamna
Krbová kamna
Stavba krbových kamen
Kachlová kamna, možnosti při výstavbě
Teplovodní krby a kamna
Zahradní krby a udírny
Renovace kamen I. – Šamotová válcová kamna
Renovace kamen II. – Americká litinová kamna
Příprava palivového dříví na zimu

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova