Vánoční hvězda

Publikováno 9. 12. 2013
Zdroj: TV Nova

Bez této krásně rudé rostliny bychom si Vánoce už ani nedokázali představit. Pojďme si společně povědět, co při nákupu sledovat, jakých chyb se při péči o ni vyvarovat (průvan, chlad, přelití). A jak ji v květináči vánočně dozdobit.

O vánoční hvězdě se obecně ví, že červené lupeny vlastně nejsou květy. Kvítky jsou drobounké, ukryté právě uprostřed těchto výrazných listenů. Možná méně se ví, že pochází z Mexika a střední Ameriky a jméno dostala po diplomatovi Joelovi Poinsettovi, který byl také vášnivým botanikem a rostlinu vlastně přiblížil mnoha lidem.

K nám se poinzécie dostala poměrně pozdě, až v 60. letech 20. století, ale začala se tady úspěšně pěstovat a tuto dovednost umějí čeští zahradníci dodnes.

Podívejme se, jaké rostliny například u nás vyrostou – nejen červené, ale i růžové nebo béžové, někdy dokonce žíhané. Většinou si pořizujeme vánoční hvězdu ve střední velikosti, ale můžeme volit i rostlinu miniaturní aneb statnou s více výhony.

Aby nám rostlina vydržela od adventu až do nového roku, pečlivě si ji vybereme. Především bude poinzécie pěkně sytě vybarvená a řádně olistěná. Nenápadné kvítky mezi listeny se budou právě rozvíjet. Přednost dáme rostlinám v hutnějším substrátu, naše tuzemské jej mají. Čistá rašelina snadno prosychá a má málo živin, musíme přihnojovat. Řádně si necháme rostlinu zabalit, celofánová manžeta není žádná ochrana a rostlina je citlivá na průvan a chlad.

Nesnáší přemokření
– zalíváme ji pravidelně, ale v menších dávkách, když proschne vrchní vrstva půdy. Určitě nenecháváme vodu v podmisce. Doma ji dáme na světlé místo, ale nepatří k topení ani k míse s ovocem. Ideální je klasická pokojová teplota.

Doma vánoční hvězdu můžeme jen postavit do květináče, ale můžeme s ní také zakouzlit – dáme ji například ještě do obvodového květináče, který je větší a vyložíme jej různou dekorací. Nebo ji dozdobíme v duchu výzdoby pokoje. Na obal dáme dekorační věnec a mnoho dalších možností. Kdo má dost místa, může si dokonce udělat kompozici buď stupňovitou z rostlin různých výšek, nebo použitím různých barev. Poinzécie se dá použít dokonce i řezaná, jen zde musíme po seříznutí odplavit mléko, které roní. A nebojte se, zkazky o její prudké jedovatosti, nezakládají na pravdě. Způsobuje při potřísnění mlékem nanejvýš kožní alergie. Za dobrou péči se rostlina bohatě odvděčí, často kvete ještě koncem ledna.
 

 

Mohlo by vás zajímat:
Jak upéct perníkovou vánoční výzdobu?
Jak vyrobit fotokalendář z vlastních fotografií?
Vánoční trendy 2013
Na co si dát pozor při nákupu vánočních dárků přes internet?
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz