Vytápění s extrémně nízkou spotřebou elektrické energie

Aktualizováno 28.1. 2010 15:21

V této reportáži se seznámíme s vytápěcím systémem, který ušetří vaše peníze.

Šetřete na správném místě
Moderní způsoby vytápění (kotle na biomasu, tepelná čerpadla, kondenzační plynové kotle, atd.) zajistí ekologický a úsporný provoz. Ovšem pro svůj chod potřebují přívod elektrické energie. Výrobci často neuvádějí příkon vytápěcích zařízení, tak se snadno může stát, že sice máme doma nainstalované úsporné tepelné čerpadlo, které „zdarma“ odebírá teplo z hloubky země, ovšem jeho provoz se prodraží právě velkým příkonem elektrické energie. To, co ušetříme za vytápění, zaplatíme za elektrickou energii, nezbytnou pro provoz.

 

Interiérový kotel s akumulační nádrží
Ukážeme si zajímavý systém vytápění, který má minimální spotřebu elektrické energie. Jedná se konkrétně o interiérový kotel, který je spojen s akumulační nádrží. V té je zabudován průtokový ohřev teplé užitkové vody a přídavná elektrická tělesa pro temperování objektu a případné vytápění. Kotel má výkon 13 kW, přičemž 10 kW je předáváno do topné soustavy a 3 kW povrchem kamen do místnosti, kde je kotel umístěn. Jako topná tělesa jsou nainstalovány spirotrubky, které se vyznačují velmi malou tlakovou ztrátou, takže je možné instalovat oběhové čerpadlo s malou výtlačnou výškou a také nízkou spotřebou elektrické energie (cca 15 W).


Při výpadku proudu náhradní zdroj energie

Systém je možné napájet z náhradního zdroje nebo fotovoltaickými články, takže otopný systém včetně ohřevu TUV není závislý na dodávce elektrické energie a bezproblémově funguje i při výpadku proudu. V případě výpadku máme u tohoto systému zajištěno základní osvětlení místnosti, dostatek teplé užitkové vody a fungující vytápění objektu. Předvedeme si nainstalovaný interiérový kotel se zapojením na otopnou soustavu s akumulační nádrží s náhradním zdrojem elektrické energie, fotovoltaickým článkem.


Přečtěte si také:
Vzduchotechnický systém s rekuperací tepla
Úvod do problematiky zateplování
Nízkoenergetická dřevostavba

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova