Využívejte efektivně dešťovou vodu a získejte dotace od MŽP

Nový program pro občany se zaměřuje na hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech. Zapojte se do programu a kromě toho, že snížíte měsíční výdaje za spotřebu vody, dostanete příspěvek od MŽP.

Ministerstvo uvolnilo 100 milionů korun

V dubnu 2017 spustí Ministerstvo životního prostředí program s názvem „Dešťovka“. Tento dotační program má motivovat všechny majitele bytových a rodinných domků, aby šetřili s vodou a zapracovali na jejím efektivním využití. V minulých letech zažila Česká republika během letních měsíců silná sucha. Ministerstvo proto začalo pracovat na minimalizaci dopadů spojených s nedostatkem vody. Dotační program „Dešťovka“ zaštiťuje ministr životního prostředí Richard Brabec, který na program vyčlenil až 100 milionů korun. Ty mají sloužit jako podpora pro lidi, kteří se rozhodnou pořídit si na pozemek sběrnou nádrž na vodu.

Ušetřete s dešťovou vodou

Díky podzemním nádržím můžete dešťovku pohodlně skladovat a následně jí využít na zahradě a v domácnosti. Umístění nádrže na dešťovou vodu je snadné a nikterak finančně náročné. Naopak. Pokud začnete vodu efektivně používat, ušetříte spotřebu pitné vody až o 50 %, takže budete mít o ½ menší výdaje. Dotace od státu jsou jen dalším bonusem. Na jak vysoký příspěvek dosáhnete, záleží na tom, ve které ze 3 kategorií se umístíte.

Výše dotace podle kategorie 

Přesné částky a podmínky vydá během dubna v prohlášení Ministerstvo životního prostředí. 

1. Zalévání - dostanete 20 000 Kč + 3 500 Kč/m3 na pořízení nádrže o objemu
min. 2 000 l
2. Zalévání a splachování - dostanete 30 000 Kč + 3 500 Kč/m3 na řešení rozvodů
3. Zalévání vodou ze sprchy - dostanete 60 000 Kč + 3 500 Kč/m3 na systém využívání předčištěné odpadní vody k dalšímu využití

Kde všude najde dešťovka svoje uplatnění?

• při úklidu
• při praní
• na splachování WC
• na mytí nádobí
• na mytí auta
• na sprchování
• na zalévání zahrady

Nasejimky

Typy nádrží na vodu

Při pořizování nádrže na dešťovou vodu si můžete vybrat ze tří typů. Samonosné nádrže mají nižší hmotnost a dobře se obsluhují. Můžete je usadit všude, kde se nevyskytuje jílovitá, písčitá půda nebo podzemní vody. Druhý typ představují dvouplášťové jímky na vodu, které fungují jako alternativa do míst s podzemní vodou nebo jílovitou, příp. písčitou půdou. Posledním typem jsou nádrže k obetonování, které se hodí do náročnějších terénů. Všechny typy pořídíte za nízkou cenu, a přesto vám dlouho vydrží. Nádrž si můžete nechat zhotovit podle vlastního přání.

 

Komerční článek