Gekončík noční

Aktualizováno 12.5. 2009 14:38

Gekonovití jsou drobní, vývojově starší ještěři s nápadně velkýma očima. Patří do třídy plazů. Jsou rozšíření v tropech a v subtropech celého světa. Jsou aktivní za era i za tmy. Živí se převážně hmyzem. Pětiprsté končetiny mají opatřeny přísavkami, případně rohovitými plátky, které jim umožňují obratný pohyb po skalách, na stromech a v lidských sídlištích i po svislých stěnách budov.

Gekončík noční (Eublepharis macularius), je mezi chovateli u nás nejrozšířenější. Pravděpodobně pro svůj atraktivní vzhled a milou až téměřpřítulnou povahu. Dorůstá délky asi 25 cm. Pohlavně vyzrává okolo druhého roku života. Dožívá se 10 i více let.


Živí se cvrčky, moučnými červy, myšími i jinými mláďaty. Jeho mláďata mají na zádech tmavé pruhy, které se během dospívání ztrácejí. Samičky jsou větší než samci.


Chov samců pohromadě se všeobecně nedoporučuje. Docházelo by k šarvátkám a případnému usmrcení slabšího samce silnějším. Nekončí noční má, na rozdíl od jiných gekonovitých, volně pohyblivá víčka. Snáší dvě kožovitá vejce začátkem jara v několika snůškách.


Gekončíci jsou vcelku klidná nekousavá “dračí čeládka”, která si zvykne na manipulaci a někdy si ji večer i vyžadoní sama. Postáváním a opíráním se o sklo a pokusy se dostat ven. Stává se z toho až zlozvyk a praktikují to čím dál častěji. Zajímaví jsou už jen tím, jak jsou krásní, jak si dokážou navyknout na lidskou péči a jak jsou to klidní ještěři.


Gekončík je opravdu nejvhodnější plázek pro začínající chovatele. Terária mají rozměry 50x40x40 cm. Jako substrát používám lignocel a křemičitý písek 1:1 mírně zvlhčený. Úkryty jsou z rozpůlených kokosových ořechů, kameninová miska s čistou vodou, nějaký dekorativní kořen.
Teplotu je dobré udržovat v rozmezí 28-30 stupňů. V létě zdroj vypínat, aby se nepřehřáli a v zimě vypnout zdroje od listopadu do půlky ledna a nechat je podřimovat při pokojové teplotě.


I když jim to pravé zimování v paneláku nemohu dopřát při ještě nižší teplotě, tak i tento klid jim postačí aby nabrali sílu. Na jaře se pak těším z malých dráčků. Jen ještě dodám, že je potřeba krmný hmyz poprášit vitamíny a v malé misce mají k dispozici dle chuti a potřeby nadrobno nasekanou sepiovou kost pro dostatek vápníku.

 Co se týče stravy, tak preferuji cvrčky dobře živené mrkví, červeným zelím a ovesnými vločkami před moučnými červy, kteří jsou hůře stravitelní a výživová hodnota je mizivá. Občas dostanou i malá myší holátka. Hlavně v období snůšek potřebují samice být dobře živené je to pro ně opravdu namáhavé období.


Pokud si budete chtít gekončíka koupit tak jednoznačně doporučuji koupi od chovatele, je tam větší záruka, že jsou dobře živení a rodičovský pár je zdravý, tak můžete vzít mládě tak ve dvou měsících. Pokud byste kupovali z obchodu nebo od velkoprodejce, který má bednu plnou mrňat, tak zvaně čerstvat, i když za nižší cenu, tam bych už hodně zapřemýšlela z jakých poměrů se tito prckové vyklubali a jak vysoké je riziko úhynu.

 

DISKUTUJTE

redakce