Hadi

Aktualizováno 11.5. 2009 13:43

Nikdo z nás si jistě nechce na prsou hřát hada. Co si ho ale pořídit do terária? Poradíme vám, co všechno musíte připravit, sehnat a zařídit předtím, než si hada přinesete domů.

 

UŽOVKA ČERVENÁ


Jedním z nejčastěji chovaných hadů u nás je užovka červená. Pokud se rozhodnete s chovem hadů začít, je právě užovka červená tou správnou volbou. K chovu užovek červených stačí středně velké terárium, které je univerzálně zařízeno. Je nutné zdůraznit, že terárium by mělo být dobře zabezpečené a nikde by neměly být větší skuliny a mezery, kterými by se mohla užovka protáhnout. Je totiž vyhlášená svými útěky, a takto malý had se v bytě opravdu velmi těžko hledá, navíc je velmi rychlá. Důležité je větrání, uvnitř by ale neměl vznikat průvan. Jako substrát na dno je možné použít různé druhy kůry, hobliny, kokosovou drť nebo také křemenný písek.


Co ulovit pro užovku
V teráriu by neměla chybět větev na lezení, nádrž s vodou a možnost úkrytu, zhotoveného z kamenů nebo kusů kůry. Důležité je také vyhřívání dna, jelikož užovky se zdržují nejvíc právě tam. Doporučené je příležitostné osvětlování pomocí obyčejné zářivky. Teplotu udržujeme mezi 22 °C – 28 °C přes den. V noci snižujeme teplotu na 18°C. Vlhkost se udržuje každodenním rosením ráno nebo večer. Ze začátku je živte myšími holátky, později malými myškami. V dospělosti zvládnou jednodenní kuře nebo mládě potkana. Přezimování pro užovky není nutné, pokud nepočítáme s odchovem mladých. V opačném případě v zimě snížíme teplotu na 15 °C. V teráriu udržujeme čistotu, často měníme vodu a ihned odstraňujeme veškeré exkrementy.


Užovka červená


Ochočte si hada
Užovka patří mezi klidné a neagresivní hady. Je dobré ji několikrát denně vytahovat z terária, aby si na nás zvykla, a pokud zjistí, že jí nehrozí žádné nebezpečí, stane se z ní opravdový mazlíček. Samotný chov užovky není nijak náročný, nicméně užovka je noční tvor a přes den je často zalezlá ve svých úkrytech. Zato v noci, pokud řádně neuzavřete terárium, proleze vám každý kout v bytě.

 

KORÁLOVKA


Dalším hadem, kterého můžete chovat doma, je korálovka. Opět se jedná o mírného a klidného hada, který si dobře přivyká prostorám terária. Všeobecně se jedná o menší a středně velké formy pozemních hadů. Mnohé se vyznačují neobyčejně působivým kontrastním zbarvením. Díky své přizpůsobivosti se dobře sžívají i s podmínkami chovu v lidské péči a po generace se zde rozmnožují, jsou mírné a naprosto neškodné, přitom velmi vitální a vzhledově výjimečně atraktivní.

 

Pozor na hadí burzy
Důležité je zvířata získat nejlépe přímo z chovu seriózního a úspěšného chovatele. Hadi, získaní od pochybných překupníků, v neodborně vedených prodejnách zvířat a na různých burzách jsou nezřídka méněcenní, "podráždění" špatným zacházením nebo přímo nemocní, degenerovaní, bez jasného původu, bez informací o předchozím přijímání potravy a dalších projevech (a bohužel někdy i s úmyslným uvedením údajů nepravdivých). I původně krásný zdravý had po absolvování pobytu v takových nevhodných a nehygienických podmínkách může vážně onemocnět, což přitom v době nabídky právě vzhledem k jeho dobré výchozí kondici nemusí ještě být zjevné.
 

TIP:
Všeobecně je lepší začínat s mláďaty, neboť se tak vyhneme riziku, že získáme zvíře staré, reprodukčně neperspektivní, poškozené dlouhodobým strádáním či jinak problematické. Máme záruku věku a zdravotní stav zvířat je v mnoha ohledech pouze v našich rukách. V době odběru by však mláďata neměla být úplnými novorozenci, ale měla by prokázat základní životaschopnost, přinejmenším být po prvním svlékání a být schopna bezproblémového trávení potravy. U mláďat ze seriózního zdroje nebývá hrozba zavlečení nakažlivého onemocnění ani potřeba preventivního ošetření.

 

Kanibalističtí drobečkové
Korálovky nemají výrazně vyhraněné zvláštní požadavky a dobře prosperují při dodržení jednoduchých zásad. Mláďata některých druhů mají kanibalistické sklony a je třeba je chovat odděleně. Dospělí samci, zejména v době námluv a za přítomnosti samic spolu svádějí souboje, které mohou vést až k újmě slabšího, který v omezeném prostoru nádrže nemá možnost úniku. Samice žádné známky nepřátelských projevů nevykazují. V jedné ubikaci by tedy neměl být trvale chován více než jeden samec, samic může být více.

 

Odkud váš had pochází
Korálovkám vyhovuje suché, dobře větrané a osvětlené terárium s nádobou na vodu, s úkryty, u mláďat s vlhčím koutem. Denní teploty by se měly pohybovat v rozmezí 26 – 33 °C, noční pokles na 20 – 25 °C. V zimě je vhodné temperátní formy chovat při teplotě 8 – 20 °C (podle geografického původu), ve tmě a bez krmení. Tropickým korálovkám v této době prospívá snížení teploty o několik stupňů a zkrácení světlé části dne (může být v souladu s naší venkovní fotoperiodou). Množství přijímané potravy je podle okolností (stáří, reprodukční stav, roční období apod.) dosti proměnlivé. Obvykle had sám svým zájmem o potravu dává dostatečně najevo svoje potřeby. Dospělé korálovky vesměs ochotně přijímají laboratorní hlodavce přiměřené velikosti.
 

KRAJTA KOBERCOVÁ


Dalším hadím společníkem může být krajta. Žije arborikolně (na stromech) i terestricky (na zemi, v pozemní). Krajta kobercová se stala velmi oblíbenou a v dnešní době i žádanou, a to pro své krásné zbarvení a mírnou povahu. Tato krajta má na těle velmi složitou kresbu, která se skládá ze světlých a tmavých skvrn na žlutém až žlutohnědém podkladě. Na spodním rtu má tepločivné jamky. Na každé straně jich má přibližně jedenáct. Ve volné přírodě dorůstá do délky okolo 400 cm, ale v teráriích nepřesáhne její délka většinou 300 cm.

 

Krajta zelená
Krajta zelená

Podělte se s hadem o kuře
Ve své domovině loví převážně hlodavce, králíky, ptáky a různé vačnatce. V teráriu stravu občas zpestříme kuřaty. Malí hadi se živí holaty myší a potkanů. Zpočátku bývají mláďata poněkud kousavá, ale v dospělosti jsou to klidní chovanci. Mláďata dospívají už po jednom roce života. Jelikož tato krajta velice ráda šplhá, je dobré umístit do terária několik větších větví. Samozřejmě nesmí chybět miska s čistou vodou, která musí být dostatečně velká, aby se do ní krajta vešla celá a nezapomeňte ji dobře upevnit, aby ji nepřevrhla. Jako podklad se používá buď písek, který se musí před použitím sterilizovat v troubě při teplotě 250 °C, nebo drobnější štěrk, hobliny (ne piliny), papírové ubrousky, kamenné desky, osiková kůra nebo obyčejné noviny. Osvětlení zajišťuje 60W žárovka. Je dobré udržovat denní teplotu okolo 28–32 °C s mírným nočním poklesem na pokojovou teplotu 22–25 °C.

 

 

DISKUTUJTE

redakce