Morče domácí – Ušlechtilá morčata

Publikováno 5. 3. 2012
Zdroj: TV Nova

S chovatelkou morčat si popovídáme o tom, jak správně morče chovat doma, jaký přístřešek i podestýlku mu pořídit, jak jej správně krmit, jak se o něj celkově starat. A také si řekneme, jaká plemena morčat máme.

Morče domácí (Cavia aperea porcellus) pochází z divokého morčete (Cavia aperea).

Již dávno předtím, než Španělé dobyli Jižní Ameriku, chovali morčata pro maso a kožešinu inkové (v oblasti dnešního Peru a Chile). Důkazem této skutečnosti jsou mumifikovaná morčata nalezená ve vykopávkách inckých sídlišť. Již v této době existovaly barevné druhy tohoto zvířete. Když Jižní Ameriku na počátku 16. století objevili Španělé v čele s Kryštofem Kolumbem, setkali se s těmito zvířátky u jihoamerických indiánů. Není přesně uvedeno, jak byla morčata dovezena do Evropy, ale jako domácí mazlíček neboli ušlechtilé morče byla chována na počátku 18. století, a to především v Anglii. Tato zvířátka tehdy pocházela z daleké země, což se odráželo i v ceně za ně, pořídit si je mohli jen bohatí lidé. Z ceny morčat tak pochází anglický název „guinea pig“ – ne však guinejské prasátko, ale prasátko za jednu quineu. Již v 19. století byly pořádány první morčecí výstavy, kde se hodnotil jejich vzhled. Po 2. světové válce přišla vlna obliby těchto zvířat a s jistotou můžeme říct, že trvá dodnes.

Morčata jsou nejčastěji chovanými hlodavci. Vyskytují se v širokém spektru barev, mají různou délku i strukturu srsti.

 

CHOV MORČAT: Stejně jako u chovu jiných domácích zvířátek je nutné zajistit morčátku vhodné podmínky a věnovat mu dostatek času a péče. Morčata jsou velmi společenská zvířata, zvláště samice, které je možné chovat i ve skupině. Chov samečků ve skupině se většinou nedoporučuje, protože kolem půl roku věku se mohou začít prát, i když spolu žijí od narození. Nemusí to však platit u všech případů. Existují případy, a není jich málo, kdy spolu samečci žijí ve skupině a neperou se. Velkou pozornost byste měli věnovat výběru vhodnému obydlí pro nového mazlíčka. Existuje několik možností, jak morče ubytovat: klec, plastový box, akvárium, kotec. Jako podestýlku je vhodné použít hobliny (piliny se nedoporučují, jsou příliš jemné a prašné). Seno se spíše podává jako potrava, pokud možno každý den, nikoli jako podestýlka, protože nasákne močí a začne zapáchat. V kotcích je seno dobré ve větším množství, pokud žijí zvířata venku přes zimu, seno je dobrý „topič“. Další možností jsou různé kočkolity, dřevěné pelety, kukuřičné podestýlky, dřevitá vlna.

 

POTRAVA: Potrava vašeho morčátka by měla být pestrá. Například zelenina a ovoce, čerstvá tráva, seno, směsi zrní a v neposlední řadě voda. Vhodné je krmit morče pravidelně každý den. Každé morče si navykne tak, jak ho budete krmit vy.

 

PLEMENA MORČAT: Existuje mnoho druhů, ale základní dělení je krátkosrstá, dlouhosrstá a bezsrstá.

Krátkosrstá plemena:
Hladká rozeta
Anglický crested
Americký teddy
Americký crested
Švýcarský teddy
RexDlouhosrstá plemena:
Šeltie
Coronet
Texel
Merino
Peruánec
Alpaka
Lunkarya-peruánec

Bezsrstá plemena:
Skinny
Baldwin

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz